View Single Post
  #12  
Vechi 09.01.2021, 18:48:00
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Frate Seraphim eu nu cred în filetism etnic sau ceva de genul, nu știu de ce mă introduci în discuție, ortodoxia a fost copiată de la greci și altoită cu diverse alte figuri precum Antim Ivireanul din Georgia, Velcicovski, în spațiul Țărilor Române nu s-a format exclusiv pe criteriu etnic.
Daniile pentru Muntele Athos ale Domnitorilor Români au fost o recunoaștere pentru că s-a permis preluarea învățăturii ortodoxe și s-au făcut episcopi în țările române de către greci.

De unde știi că nu există români cu gene chiar de la turci și tătari, maghiari, este un fond divers, au fost și triburi de pecenegi și cumani prin zonă, chiar și goți, nu știu nici măcar cât e fond genetic dacic.

Nu știu de unde ai fi dedus așa ceva despre mine, prin a fi tradițional eu înțeleg a studia izvoarele care au dus la formarea ortodoxiei, Sinoade, școli duhovnicești, anumite vetre monahale și părinți Patristici care au introdus principii și rânduieli certificați unanim de consensul patristic.
Am eliminat trimiterea către tine și ceilalți 2 membrii.

Iertare

De fapt am eliminat toată postarea ca era de prost gust, asta e mai scăpări prostești ei eu...

Intenția era sa evidențiez prin exemplificare niște piloni puternici ai ortodoxiei în raport cu ceea ce expune inițiatorul topicului... În fine m-am exprimat poate eronat, nu știu exact ce anume te-a deranjat, însă, greșeala mea, îmi cer scuze.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 09.01.2021 at 18:57:21.
Reply With Quote