View Single Post
  #3  
Vechi 22.11.2008, 13:18:58
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]28.[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor. [/SIZE]
[SIZE=4]29.[/SIZE][SIZE=4]Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni? [/SIZE][SIZE=4]30.[/SIZE][SIZE=4]Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească? [/SIZE][SIZE=4]31.[/SIZE][SIZE=4]Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate: [/SIZE]
[SIZE=4]1corinteni 13[/SIZE]
[SIZE=4]1.[/SIZE][SIZE=4]De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător. [/SIZE][SIZE=4]2.[/SIZE][SIZE=4]Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. [/SIZE][SIZE=4]3.[/SIZE][SIZE=4]Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește. [/SIZE][SIZE=4]4.[/SIZE][SIZE=4]Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește. [/SIZE][SIZE=4]5.[/SIZE][SIZE=4]Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul. [/SIZE][SIZE=4]6.[/SIZE][SIZE=4]Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. [/SIZE][SIZE=4]7.[/SIZE][SIZE=4]Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă. [/SIZE][SIZE=4]8.[/SIZE][SIZE=4]Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși; [/SIZE][SIZE=4]9.[/SIZE][SIZE=4]Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim. [/SIZE][SIZE=4]10.[/SIZE][SIZE=4]Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa. [/SIZE]