View Single Post
  #55  
Vechi 25.10.2009, 17:42:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Niste clarificari

1. Se poate ca Hertha Müller sa fie premiata, cunoscuta in anumite cercuri. Totusi nu este asa un nume public, rasunator ca Goethe, Schiller, Dickens, Galsworthy etc.
Probabil ca opera sa se adreseaza unui public mai restrans, nu este genul de roman obisnuit. Pana si titlurile sunt f.ciudate (In coc locuieste o doamna).
Dar nu am nimic cu persoana ei.
Eu n-o stiam, nu auzisem de ea, n-am intalnit-o (ca lucrari) in librarii sau biblioteci pe unde circul.
Nu vreau sa polemizam acest lucru aici.
Ati dat aici exemplu pe Soljenițîn. El este f.cunoscut si mediatizat nu numai ca scriitor.
Mi-a picat in mana o carte a lui si n-am reusit sa citesc decat putin din ea. Mi s-a parut atat de grea si mie nu mi-a spus mare lucru. Este politica, spionaj etc. si nu este pe gustul si intelegerea mea.
Nu am nimic cu acesti oameni, fie ei mediatizati si cunoscuti sau nu. Fiecare cu gustul lui inclusiv in materie de literatura si arta.
De altfel am impresia ca acum dau navala oamenii s-o citeasca, dupa ce au aflat de ea prin premiul.
Lista aia de premii insirata de Miha-Anca mie nu-mi spune nimic.
Sunt premii ale unor orase, fundatii etc.
Uite ca sa fac o paralela: un actor bun este nominalizat la Oscar, Cannes, etc. si ia premii acolo. La noi in tara sunt multi actori excelenti si iau si ei premii pe ici pe colo, inclusiv premiul pe care il organizeaza Caramitru anual, sau al IATC, sau al televiziunii etc.
Dintre ei cati au ajuns la Oscar, Cannes si etc.? Si cati din cei care se duc la Oscar si Cannes, pe de alta parte, sunt atat de grozavi cu adevarat?
Adica vreau sa spun ca nu poti compara nici oameni si nici premii.
Si fiecare dupa cum este sustinut si mediatizat isi face sucesul.
Daca ii punem pe Beligan, Cotescu, Caramitru, Iures, Adrian Pintea, si mai stiu eu care actor roman superb, excelent, langa Brad Pitt, Sylvester Stallone sau Jonny Depp, sau altii, va intreb care sunt mai buni si ar merita un Oscar? Si ce roluri anume fac unii si altii?
La fel si la actrite: ce si cum joaca Angelina si Oana Pelea de ex. Maia Morgenstern a avut macar sansa sa joace in film de Oscar. Cum, nu stiu.
Dar ele nu sunt frumusetile lumii...
Ai nostrii nu sunt insa asa mediatizati si cunoscuti in lume, nu sunt luati sa joace la Hollywood sau mai stiu eu.
Asa si cu scriitorii: atatia scriitori universali si romani buni si cititi si recunoscuti prin lucrarile lor care nu capata nici premii, nici recunoasterea cuvenita. Ia uitati-va putin pe lista cu premiile Nobel la literatura de-a lungul timpului.
Mi-aduce putin aminte de concursul Eurovizion.

2. Eu nu stiu cum se dau premiile in general. Am inteles ca trebuie adunate un numar de semnaturi pentru a fi propusi si trebuie sa aibe o sustinere buna.
Mai conteaza la unele premii si impactul subiectului la un moment dat, mai ales politic, sau social, sau daca autorul respectiv este persecutat in tara sa, sau etc.
La Cannes de ex. a avut succes un film romanesc pentru ca subiectul lui era cu tinerele gravide care in alte vremuri nu aveau voie oficial sa faca chiuretaj si isi riscau viata si sanatatea facnd pe ascuns, deci tot o conotatie politica pana la urma.
Nu stiu cat succes a avut in tara filmul. Nu mai stiu nici ce actori, dar nu au fost din cei f.cunoscuti.
Nu mai stiu care premiu Oscar sau Cannes a fost luat de acel film care a fost filmat intr-un sat romanesc si acel actor cu slipul cu bretele. Oribil.

3. A scrie suferinta oamenilor. Voi spuneti ca voi si familiile voastre au suferit in regimul vechi, sau in Siberia, sau mai stiu eu.
Intr-un post anterior spuneam la modul f.serios ca fiecare din noi merita sa-si scrie romanul vietii, al familiei si ar fi f.interesant si instructiv de citit.
Fiecare om din lumea asta este un roman superb, fiecare a luptat si a trecut prin suferinte, sau macar cineva din familia sa.
Si acum chiar m-ati infuriat si m-as apuca sa scriu si eu despre romanii din Germania, daca nemtii au fost asa chinuiti in Romania si asta a scris Hertha Müller. As avea si eu despre multe suferinta din multe locuri domenii de scris.
Poate iau si eu odata premiul Nobel.

In concluzie: nu ma deranjeaza persoana, sau lucrarile ei, ci modul in care sunt apreciate si evaluate lucarile si persoanele in general.
Eu va recomand sa cititi romanele lui Pearl S. Buck si viata ei si sa vedeti si o alta fata a premiului Nobel pentru literatura (a primit acest premiu). Ea este modelul meu de viata, o femeie cu suflet frumos si care a scris minunat, cu suflet si sensibilitate.
Eu as dori numai sa diferentiem putin intre arta adevarata si lucrari de alte genuri: istorie, politica, etc. Fiecare la categoria sa si atunci nu le contesta nimeni, numai daca le punem in borcanul gresit apare controversa.

Last edited by sophia; 25.10.2009 at 18:03:43.
Reply With Quote