View Single Post
  #20  
Vechi 04.03.2010, 16:10:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
As dori sa stiu, daca as fi NP, as avea voie sa:

1. citesc rugaciuni din cartile de rugaciuni ortodoxe, si nu singura ci la adunare, sa ne rugam cu totii din textele acelea atat de profunde si adevarate, care ne fac sa ne constientizam propria pacatosenie si sa cerem iertare lui Dumnezeu pentru pacate? Daca nu, de ce?
2. ma spovedesc unui duhovnic ortodox si sa am legatura cu cultul ortodox, pentru infrumusetarea sufletului meu?
3. sa cant cantari de lauda sau de slava lui Dumnezeu si Iisus Hristos, bineinteles, ortodoxe, ba chiar, sa le cantam cu totii la adunare, ca doar is frumoase si nu au cum supara pe Dumnezeu?
4. sa ma inchin in Numele Tatalui, Al Fiului si al Sfantului Duh, cu semnul crucii?

Problema mai consta in faptul ca rugaciunile si cantarile ortodoxe nu sunt pietiste adica nu trezesc acel sentiment de emotie superficiala pe care multi il confunda cu emotia duhovniceasca, mai ales penticostalii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote