Subiect: Haiduci
View Single Post
  #29  
Vechi 26.01.2011, 01:03:40
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nu stiu eu prea multe, si nici nu am studiat fenomenul, dar din ce stiu eu haiducia nu era numai furat de la bogati si dat la saraci, era usor impletita si cu acte de eroism national si acte de marturisire a credintei. Nu se fura haotic numai cand s-au terminat proviziile si nici nu se fura de la orice bogat.
Fiindca am crescut in Banat, imi sunt mai cunoscute povestile despre Baba Novac, iar daca il iau ca exemplu vom vedea ca haiducia lui era de fapt o lupta de eliberare impotriva turcilor.
Cand a trecut sub comanda lui Mihai Viteazul spunea ca singurul lui regret este ca nu l-a cunoscut inca din tinerete ca sa lupte alaturi de el. Mai stim si ca prietenul cel mai apropiat si nedespartit, impreuna cu care a fost omorat de dieta maghiara de la Cluj, a fost un preot.

Exact!!! Ai citit Manastirea din Parma de Stendhal? Ii personajul asta putin nebun, Ferrante Palla, care fura pentru a-si hrani familia; dar ii explica ducesei Sanseverina ca marcheaza toate casele ca nu cumva sa fure de doua ori de la aceeasi familie si ca sa ramburseze mai tarziu tot ce a furat; tipu' asta fura din cauza ca e un renegat, un fel de haiduc al Italiei, si nu isi poate cauta de lucru din cauza ca e cautat de politie si e condamnat la moarte pe nedrept. Tipu' asta e oarecum ridicol dar are si ceva demn in el.
Reply With Quote