Subiect: 1 iunie
View Single Post
  #17  
Vechi 30.05.2011, 12:40:40
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Smile Copilarie

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul

Ca sa nu ne intristam, mi-ar place sa postati nazbatii de pe vremea copilariei, sa ne amuzam.
copilarie, leagan drag pe care m-am dat singura de atatea ori si acum ma dau impreuna cu copilasii mei!
Doamne ce vremuri minunate:cand nu stiam de griji si probleme, de rate si intretinere.
Cand plecam vara la tara, la bunici sau matusi. CAnd alergam dupa vaci pe camp, si ma bucuram de lectura captivanta a povestilor lui Defoe sau Sadoveanu sub umbra deasa a pomilor, in timp ce vacile pasteau linistite. Amintiri dragi, cand ne balaceam ca ratele in raul din spatele curtii de rasuna valea de clinchetle vesele ale copiilor. Si dupa o balaceala zdravana, ne apuca o foame strasnica, ca mergeam luam legumele din gradina, le spalam in apa raului si le mancam asa cum erau!Si ni se pareau cele mai grozave de pe lume!

Sau cand "fetita mamei" era de fapt nazdravana ca un baietel! Nu exista pom in care sa nu ma urc, gard pe care sa nu il escaladez! Aveam mereu genunchii juliti!
si ma mai mir acum de ce e fetta mea atat de nazdrava , in orice pom s-ar urca, ar escalada orice constructie metalica din parc. Asa mama, asa copil!

Dar toate acestea ma fac sa zambesc, sa imi aduc mereu aminte de vremea frumoasa de odinioara si sa incerc sa ii fac si pe puiutii mei sa se bucure de copilaria lor,chiar si la oras, si odata cu ei sa retraiesc si eu aceste momente unice!

O copilarie, leagan drag, mai lasa-ne sa ne dam in leaganul tau dulce macar o data! si sa pastram mereu in suflet bucuria de copil!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 30.05.2011 at 12:42:57.
Reply With Quote