View Single Post
  #12  
Vechi 28.01.2013, 12:44:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Hai să mă victimizez și eu citând un clasic în viață:

exista ceva ce uneste pe toti dusmanii lui Dumnezeu, indiferent in tabara carui Aghiuta al schismei combat, parandu-li-se ca Il slujesc pe Domnul. Iar acest ceva este ura fata deBISERICA PENTICOSTALĂ.


Prietenii știu de ce...
Mama dar smecher esti. Ai gasit o fraza pe undeva si gata, confesiunea ta este cea adevarata pentru ca ai "dusmani"; dusmanii imi poarta pica... deci sunt adevarat.


1. In primul rand threadul asta este o reactie fireasca la exagerarile monumentale care se petrec in secta penticostala.

Orice reactie normala la vederea unor filme cu "manifestarile harice" din comunitatea penticostala este de tipul: "astia sunt .... sau ce"?

2. Ura fata de Biserica Penticostala?

Poti sa dai si tu o propozitie care sa dovedeasca afirmatia asta a ta?

Mai degraba, toate posturile si threadurile au aceeasi afirmatie:
- in biserica penticostala astia au luat-o razna de tot
- vezi ce rau au ajuns sectarii astia?
Reactia "ortodoxa" in fata sectarilor este de repulsie totala fata de practicile lor, de departare, de condamnare a mizeriilor care le fac. Chestia cu ura este total gratuita si neadevarata.
Toate posturile spun acelasi lucru: mi-e greata de ce e acolo.

Deci unde este "ura"?
Ti se pare ca scrasnim din dinti pentru "binele" pe care il faceti voi in adunarile voastre?
Ti se pare ca avem motive de "invidie" fata de nenumaratele voastre "daruri" duhovnicesti. ... care va omoara adeptii?
Ai vazut vreun ortodox pe forumul asta care sa zica: mama ce tari sunt penticostalii, de am fi si noi ca ei?

Deci, chestia cu "ura" ortodoxa este doar in capul tau; ai invatat pe de rost de la pastorul tau ca "ortodocsii" urasca pe penticostali, si repeti asta la nesfarsit.


Evident, ca in fata unui bolnav mintal, orice om normal la cap se uita si zice, "saracul, e dus cu capul".
Chiar nu vezi ca exact la fel se uita oamenii si la voi sectarii?
Ca actiunile voastre frizeaza bunul simt si normalitatea?
Ai vazut vreun om sanatos sa se apropie de un om bolnav?
Nu ai numi mai degraba reactia noastra, ca o reactie de oameni sanatosi fata de niste oameni bolnavi?

Ai vazut tu astfel de manifestari la pagani? La budisti, la indieni?
Chiar si musulmanii nu au astfel de practici in templele lor, si au un cult chiar normal la cap, chiar daca invatatura lor este extrema.


In Imparatia lui Dumnezeu, crezi ca Arhanghelii bolborosesc si scot spume pe gura in fata lui Dumnezeu, spunand ca sunt "sub influenta harului"?

Am vazut un film in care copiii din SUA erau adunati intr-o sala de sport si invatati "sa se manifeste haric".... sarmanii de ei, vor umple spitalele de psihiatrie mai tarziu...


Las-o moarta cu "ura" fata de cei desavarsiti ca nu tine.
Reply With Quote