Subiect: Reforma ortodoxa
View Single Post
  #76  
Vechi 25.08.2020, 18:08:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
...

Pricepi oare că în CER se țin lucrurile la altă dată calendaristică și că atunci când noi serbăm un sfânt sau ținem un post e altceva în realitate, în DUHUL ORTODOX, în dreptate se ține sau se serbează altceva?

...
Cu tot respectul pentru harul cu care aperi traditia (bravo, apreciez!), mie mi se pare ca in CER nu exista calendar, nici echinoctiu, nici iarna.
Poate de aceea au spus parintii Cleopa si Argatu ca nu e cazul sa ne smintim; oare ei nu respectau datele rezultate din noul calendar?

Daca ar fi sa depinda de mine revenirea la vechiul calendar, nu stiu cum as face, fiindca observ ca ortodocsii "vechi" traiesc lumeste in noul calendar, insa nu "mai ortodox" decat adeptii noului calendar, care nici ei nu se rup de lume si se "inchina" mai mult lumii; oricum ar trebui(cred) sa se tin cont de toate aspectele de care tine vietuirea in lume. Daca vrea vreunul sa se rupa de lume, bravo lui, manastirea e deschisa.

Oare vechiul calendar stabilit pe baza cunostintelor stiintei de la acea vreme, era ireprosabil? Oare, pentru a fi recunoscut ca valabil, ne ajunge ca a fost hotarat de Sfintii Parinti?
Hristos da, este vesnic, dar oamenii...?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote