View Single Post
  #21  
Vechi 13.09.2010, 22:03:25
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul


Wauuuuu! Si eu, ciobanul de mine, mi se filfaie de Nietzsche si devin crestin dupa toate aceste lovituri devastatoare si dupa 30 de ani de comunism! Ce-o fi in capul meu? La ce si-a mai strofocat bietul filozof mintea daca o simpla adiere a lui Dumnezeu, face dintr-un ateu convins un credincios convins, intr-o clipita? Si asta in ciuda dovezilor "evidente" stiintifice, filozofice,in ciuda mersului omenirii...in ciuda la orice!
Si ca sa parafrazez tot un taran ca mine si ca sa nu fiu offtopic: Hawking asta are minte multa, pacat ca nu-i toata buna!
discursul tau,dealtfel simpatic,prin nota de ironie si umor(care trebuia, caci discutia devenise prea serioasa !), produce totusi o eroare : in orizontul filosofilor nu exista dovezi evidente ale stiintei,sau certe !

filosofii sunt cei pusi acolo pentru a se indoi de orice,in ceea ce priveste stiinta umana !
rolul lor este unul critic !
dealtfel un criteriu failibilist al cunoasterii si al adevarului,spune ca putem fi siguri numai de adevarul erorii pe care am depistat-o,eliminand-o astfel din sistem !!! ( nota bene ! )

dezbaterea ,reflectia, o minte deschisa cu cat mai putine prejudecati si limitari bigote-asta este formula, sau starea cogitativa a filosofilor !
filosofii gasesc interesant si pe intelectual si pe taran,chiar si pe bigotul clasic,fiecare avand, tipul sau de inteligenta !
Reply With Quote