View Single Post
  #22  
Vechi 13.09.2010, 22:13:29
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

Daca as fi pus, aici sau in alta parte,in postura de a devoala cateva din tezele nietzschenee,referitoare la demontarea religiei crestine,as fi intr-un mare impas, si aproape intr-o stare de infractiune morala !

Cum as putea eu sa pervertesc sufletele pure ale unor fiinte credincioase ,facandu-le posibiul contactul cu acele idei denigratoare la adresa crestinismului ?!

Lovitura pe care o da acest filosof, care a murit dupa 10 ani de nebunie completa,crestinismului si istoriei secolului 20, este una de proportii,si poate nu prea discutata sau cunoscuta !

Am putea numai sa pomenim de marea sa popularitate,a lucrarii sale "asa grait-a zharatustra",si a altor lucrari in germania saxona, premergatoare primului razboi mondial.
Am putea apoi sa pomenim de legatura sa cu wagner,si de adolf hitler,un fan inrait al amdndorura( nietzsche si wagner),un fan inrait,si la propriu si la figurat !

Probabil, fara ideile lui Nietzsche, bietul kaizer cu mustata de comediant,ar fi ramas un pictor ratat si obscur,refugiat in bautura,sau in muzica !

Insa forta ideilor filosofilor, naste mai apoi monstri !

Am dat destule exemple pentru a ilustra cu varf si indesat cat de malefica, ddar si de fascinanta este aceasata filosofie,astfel incat sa indepartez orice posibil fluture de naopte, din preajma luminii ei, pentru a nu se arde !
Reply With Quote