View Single Post
  #1459  
Vechi 19.03.2013, 21:05:22
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
... Va incadrati in trend. Se poarta. Biserica adventista de ziua a saptea poate fi atacata doar cu minciuni sau banari de useri.
Scuze, dar si dumneavoastra va incadrati in trend, dar unul diferit: trendul adventist;adventistii se pun mereu in postura de victime sau de mari aparatori ai adevarului. Nu sunteti nici una, nici alta. Cei care ataca pe aici sunteti chiar dumneavoastra. Userul banat a intrat pe topicul dedicat ajutorului pe care il primim de la sfanta Fecioara cu toate ca nu avea nici o treaba cu topicul, avea doar treaba cu atacul. Pe un alt topic vorbea despre cantecele din Biserica Ortodoxa, ca ar fi cam plangacioase si neconforme cu Sfanta Scriptura, in timp ce, evident, alea adventiste erau conforme....etc, etc, etc. As insira pana maine dimineata cate lucruri le-a tot spus, nu in aparearea bisericii adventiste, ci atacand alte biserici care au practici diferite.

Biserica adventista e o institutie umana, condusa de oameni, care pot gresi, asa ca nu va mai imaginati ca e fara pata. Diferenta dintre biserica dumneavoastra si Biserica este ca in Biserica e interzis pacatul, chiar daca membrii Bisericii il comit, iar la dumneavoasta e acceptat pacatul; fiind acceptat pacatul oamenii se cred sfinti fara sa fie. Avortul care se practica in clinicile dumneavoastra (userul banat a fost intrebat despre asta si nu a negat) este un exemplu de pacat care se practica cu acordul asazisei biserici. Ar mai fi si altele.

A fost pe aici un user care a plecat din biserica adventista si care ne spunea de ce stau oamenii in biserica adventista. Pentru ca oamenii au nevoie sa se simta valorosi. Unii se simt valorosi daca invata doua citate despre sabat si le repeta la nesfarsit, altii daca isi imagineaza ca au inteles acele citate iar apropiatii lor nu, altii ca au posibilitatea sa ia cuvantul in adunarea saptamanala ca sa spuna cum au luptat ei sa duca adevarul in lumea asta etc. Este un nivel elementar al cautarii stimei de sine; il vedem si in alte locuri. Unii se simt superiori ca sunt ortodocsi/catolici/protestanti, altii ca sunt ardeleni, altii ca sunt nemti, altii ca au prieteni sus pusi etc. Sincer, nu am intalinit nici o secunda la neoprotestantii de pe acest forum ceea ce consideram elementar in materie de credinta si evolutie duhovniceasca: lupta cu pacatul, durerea ca marea masa a omenirii se afla in pacat, ce am putea face sa-i ajutam, cum am putea sa devenim mai sfinti etc. Toate aceste lucruri cu care se lupta crestinul obisnuit catolic (si ortodox, presupun) sunt inexistente la dumneavoastra, cel putin in discutiile de pe acest forum. Si avea dreptate userul de mai inainte. In esenta asta e: ati cazut in ispita de a va pune singuri cununa de invingatori inainte chiar de a incepe lupta.

Last edited by nutucutu; 19.03.2013 at 21:16:19.