View Single Post
  #3  
Vechi 10.02.2012, 11:15:35
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci?
Care moment? Care atunci? Acel moment și acel atunci, pentru mine, pot fi mâine, pot fi poimâine, peste un an, peste doi, peste 50. Momentul nu-l știu nici eu, nici tu, nici nimeni. Trebuie să fim întotdeauna pregătiți să dăm socoteală pentru nepăsarea în care trăim. Bine ar fi să trăim fiecare zi, ca pe ultima. Să ne căim din toată inima, să înfăptuim binele, să dăm slavă lui Dumnezeu pentru tot, să cerem ajutorul Maicii Sale să ne îndreptăm degrabă, să fim hotărâți să ne îndreptăm în acest moment, cu nădejde de mântuire.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile
Otravă, frate! Nu te otrăvi. Caută-ți duhovnicul, cere-i povața, mărturisește-te, rămâi sub ascultarea lui. Rogă-te, frate! Îndreapă-te, frate, cu fața către Dumnezeu, prin fapte! Nu lăsa timpul să se scurgă, căci e mai scurt decât credem noi! Nu lăsa sufletul să lenevească! Ai grijă la ce pleci urechea, și, repet, nu-ți pierde nădejdea!

Iartă-mă, dacă te-am supărat! Sunt nepriceput și n-am știut ce alte cuvinte și alt ton să folosesc! Maica Domnului să ne lumineze mintea și să ne întărească în credință! Să-ți ajute Dumnezeu!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote