View Single Post
  #19  
Vechi 12.06.2021, 21:48:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ceausescu a fost la Arsenie si l-a intrebat cand va muri, si cand i-a spus ca va muri intr-o zi de mare sarbatoare s-a infuriat, si a dat ordinu. A fost prigonit in inchisoare. Povestea originara, altii spun ca securistii din URSS vroiau sa il omoare pe Arsenie... tot felul de povesti nu stiu care e adevarata. Oricum la televizor asa au spus ca Ceausescu a fost deranjat de ce i-a spus Arsenie si posibil de la el a dat ordinul, si diaconul care a stat pe langa Arsenie sustinea acest lucru.
Nu cred întâmplarea, Arsenie Boca s-a retras la Sinaia cu niște măicuțe spre finele vieții, a stat într-o casă încăpătoare, dacă era prigonit pe final nu i se aproba acel domiciliu.

Vreo 50% dintre poveștile despre A.B. sunt aberații, scorneli, nu știi ce să mai crezi și Mitropolia Ardealului respinge unele narațiuni.


Ce spune Adrian Făgețeanu, un prigonit de regimul comunist :
https://www.ganduridinierusalim.com/...ntru-sanatate/

Ceea ce m-a impresionat la părintele Calinic era bunătatea fără margini și, mai ales, rugăciunea necontenită. Se ruga mereu, oriunde, zi și noapte. Se ruga pentru noi, pentru toată țara, pentru cei prigoniți pentru dreptate.

Se ruga chiar și pentru dușmanii văzuți și nevăzuți, pentru comuniști, spunând: „Toți sunt frații noștri. Dragostea noastră o să le înmoaie inima.

Roagă-te și tu pentru ei”. Sincer, am zâmbit în sinea mea, după câte pătimisem de pe urma lor. Aș fi făcut orice, dar să mă rog pentru comuniști era peste puterile mele.

Starețul Calinic nu a zis nimic – doar a zâmbit.
Nu a trecut mult timp și în fața mănăstirii a oprit un alai de mașini negre și luxoase. Era mare agitație grozavă la poartă și din mașină a coborât Nicolae Ceaușescu.
Îndreptându-se spre mine, m-a întrebat: „Dumneata ești preot?… Am venit cu părinții mei și aș vrea să le citești niște rugăciuni pentru sănătate”. Cine ar fi putut crede așa ceva? Căutând a nu mă pierde cu firea, am intrat în biserică împreună cu ei și mi-am împlinit menirea de preot
. M-am rugat pentru Ceaușescu și, deci, pentru comuniști. Atunci, am înțeles zâmbetul părintelui Calinic. Părintele știa totul. Avea rugăciunea văzătoare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote