View Single Post
  #6  
Vechi 23.08.2006, 16:21:29
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt getasart
"Clausemi,iarta-ma,dar cine esti tu de-ti permiti sa judeci pe altii?;calugarii adevarati,[nu cei care imbraca o haina si cersesc,dindu-se drept calugari;poate din acestia ai vazut tu];ies din manastiri cind fac ascultare;nu ne putem permite sa judecam pe nimeni; "


Eu nu am vazut calugari...eu am trait ani de zile printre ei...repet ANI si nu PUTINI si cunosc foarte bine modul lor de viata si motivatiile pt care ajung mai mult sa fie pe drumuri decat in manastiri din asa zisa "ascultare"...daca citeai cu atentie ce am scris mai jos ai fi remarcat ca nu vorbesc din auzite ci :"stiu ce spun din experienta traita nu din cele citite si comparatii."
Eu de fapt nu judec pe nimeni...ma judec pe mine ca nu am deschis ochii atunci cand a trebuit in viata ca sa nu supar pe Dumnezeu...iar constatarile pe care le fac(judecati in opinia unora),le fac tocmai sa stiu de ce sa ma feresc de acum in colo si ce sa aleg sa nu ma indepartez de drumul mantuirii...iar in drumul meu nu mai incap multi din cei mai sus numiti...m-am lamurit.
Fac aceste remarci pentru ca,sincer nu imi plac persoanele care isi dau cu parerea despre ceva ce nu au trait,nu au experimentat,nu au citit...etc...este exact cum ti-ai da cu parerea despre o melodie pe care nu ai ascultat-o niciodata sau o mancare pe care nu ai mancat-o niciodata ;si tot asa....

Adaug ,ca sa nu se creeze confuzie :sunt crestin -ortodoxa,iubesc cu putere aceasta BISERICA si tot ce tine de ea ...dar am rezerve la oameni,fie ei si asa zisi slujitori ai Lui Hristos ;cititi topul alaturat,initiat de admin despre massmedia(aici fac exceptie Marii Slujitori care s-au facut remarcati in primul rand prin exemplul propriu ,si stim foarte bine care sunt acestia...atat cei care mai sunt printre noi cat si cei care au trecut la Domnul)...pt ca si eu sunt om cu greseli dar cu libertatea de a discerne si a alege ceea ce-mi este de folos ,fara habotnicie,falsa smerenie,exagerari...etc...pe care le mai constat pe ici,pe colo.

Imi cer iertare daca am deranjat pe cineva pe acest forum cu postarile mele...dar,sincer nu am vrut decat sa-mi spun parerea la anumite subiecte fara intentia de a leza pe cineva...


Reply With Quote