View Single Post
  #24  
Vechi 18.11.2014, 16:43:53
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hasoj1 Vezi mesajul
Oare nu pot fi mantuit daca nu ma consider ortodox, catolic, protestant sau mai stiu eu ce (privind spre invatatura mozaica, crestina)?
.. ceva nu-mi place. Depinde de la cine astepti "mantuirea". Daca o astepti de la Dumnezeu, atunci conteaza ce esti, nu neaparat ce te consideri.

Si da, trebuie sa fii in credinta cea adevarata, crestin-ortodoxa!

Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce nu intră pe ușă, în staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fur și tâlhar.
Iar cel ce intră prin ușă este păstorul oilor.
Acestuia portarul îi deschide și oile ascultă de glasul lui, și oile sale le cheamă pe nume și le mână afară.
Și când le scoate afară pe toate ale sale, merge înaintea lor, și oile merg după el, căci cunosc glasul lui.
Iar după un străin, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru că nu cunosc glasul lui.
Această pildă le-a spus-o Iisus, dar ei n-au înțeles ce înseamnă cuvintele Lui.
A zis deci iarăși Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt ușa oilor.
Toți câți au venit mai înainte de Mine sunt furi și tâlhari, dar oile nu i-au ascultat.
Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla.
Furul nu vine decât ca să fure și să junghie și să piardă. Eu am venit ca viață să aibă și din belșug să aibă.
Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun își pune sufletul pentru oile sale.
Iar cel plătit și cel care nu este păstor, și ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind și lasă oile și fuge; și lupul le răpește și le risipește.
Dar cel plătit fuge, pentru că este plătit și nu are grijă de oi.
Eu sunt păstorul cel bun și cunosc pe ale Mele și ale Mele Mă cunosc pe Mine.
Precum Mă cunoaște Tatăl și Eu cunosc pe Tatăl. Și sufletul Îmi pun pentru oi.
Am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc, și vor auzi glasul Meu și va fi o turmă și un păstor. (Ioan 10:1-16)

Last edited by crinrin; 18.11.2014 at 16:55:41.
Reply With Quote