View Single Post
  #34  
Vechi 20.08.2015, 19:46:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin30 Vezi mesajul
Inteleg punctual tau de vedere in privinta botezului dar nu este normal ca parintele sa aleaga pentru copil din ce religie sa faca parte . Acel copil nu isi da consimtamantul pentru acea decizie ( de a fi botezat ) . Un copil cand este mic nu poti spune despre el ca este de dreapta sau de stanga, politic vorbind; dar poti spune despre el ca este crestin.
Si totusi, fara sa consimta el, o sa-i oferi o anume educatie poate chiar si o orientare politica.

Citat:
Cea mai mare bucurie pe care o are un copil sau un om, din punctual meu de vedere, este sa fie iubit neconditionat de familia lui . Dumnezeu nu iubeste neconditionat !
Nici familia.
E un concept idiot, inventat pentru naivi.
Care familie iubeste un copil neascultator, betiv, repetent, un ratat?
Doar una in care deja lucrurile astea sunt o regula, dar nici aia macar.

Citat:
Biserica nu traieste din acest motiv intr-o urgenta a convertirii, motivul adevarat este de a avea cat mai mult adepti , macar pe hartie…
Crezul tau, ai dreptul :)

Citat:
Cel mai puternic argument in privinta botezului vine chiar din biblie can Iisus spune “„Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, căci a lor este împărăția lui Dumnezeu." , acei copii nu erau botezati si se pare ca a lor era imparatia cerurilor.
Vezi ca amintirile vagi joaca feste logicii.
Ca sa nu mai zicem de actiunea aventuroasa de a deriva invataturi dogmatice din biblie cu cvasi-zero baze teologice.

Citat:
pot spune ca un copil cand face rau, in marea majoritate a cazurilor nu realizeaza acest lucru, deoarece nu stapaneste foarte bine notiunea de bine si rau.
De ce? Nu stie cand altcineva ii face un rau sau ii face un bine?
Daca nu e pregatit sa scrie eseuri pe marginea ideilor de bine sau de rau nu inseamna ca nu le cunoaste.

Citat:
Biserica a avut profit anul trecut peste 7 mil de eur, nu ar trebui sa va plangeti ca acest cult o duce prost cu banii. Asa ca, unde sunt “castravetii” ?
Cred ca si in cel mai marunt judet din tara asta sunt cel putin 10 oameni care se pot lauda cu acelasi lucru.
Si apoi nu stiu daca exista cu adevarat "profit", adica bani care sa fie pusi in banca si sa stea acolo.
Pai doar la ce cheltuieli s-a angajat pentru Catedrala cu care de altfel eu perrsonal nu sunt de acord, nu pot decat sa ma mir de unde sunt scoase cifrele astea.

Citat:
AlexB spune ca sunt 17000 de biserici la 17.000.000 de adepti. AlexB, cate spitale sunt la aceiasi numar de locuitori ?
Nu e AlexB, dar nu conteaza :)
relevanta fiind care?

N-ai vrea sa raportam nr de locuinte la nr de locuitor si sa avem pretentia ca fiecare cetatean sa aiba spitalul sau?

Stiti ca in Africa aceasta biserica predica impotriva prezervativului, iar marea majoritate sunt atat de indoctrinati incat asculta… Daca ar predica mai putin si ar cumpara mai multe prezervative, cred ca s-ar vedea o diferenta…


Daca o parasuta s-ar deschide in 1 din 5 cazuri tu ai mai sari cu parasuta?
Iti spun sigur, n-ai sari nici macar o data in viata, ce sa mai zici de cateva zeci de ore pe an.
Ai pretinde ca politicienii sa interzica saritul cu parasuta, sa puna legi clare si aspre pentru cei care promoveaza direct sau indirect asa ceva.

Ei bine, rezervativul esueaza cam in 1 din 5 cazuri. Care e logica sa lupti impotriva moralitatii si sa sugerezi ca e mai ok sa lasi promiscuitatea sa infloreasca oferind un instrument de o iluzorie siguranta?

Citat:
Serios ? nu imi vine sa cred ca aud asa ceva de la un crestin . Cu siguranta este asa cum spuneti dar , nu credeti ca este mai important sa salvezi o viata, decat sa mai adaugi un turnulet la o biserica ?
Din pacate asta arata capacitatea ta limitata de a intelege religia.
Religia ofera in primul rand un sistem moral, nu doar o cladire.
Un sistem moral e vital pentru buna functionare a societatii.

Citat:
Spuneti ca biserica il serveste pe Cristos inaintea oricui, atunci biserica nu este pentru oameni , este pentru divinitate…
Dumnezeu nu are nevoie de nimic de la oameni.
E o fiinta autonoma, atotputernica, nemuritoare prin esenta sa.
Omul in schimb, pentru a-si valorifica umanitatea are nevoie de Dumnezeu.
De fapt si de drept nu omul serveste pe Dumnezeu ci este exact invers.

2. Vechiul testament este plin de ura “ ochi pentru ochi si dinte pentru dinte” , pe cand noul testament este plin de iubire “ intoarce si celalalt obraz” .
Cum poate o entitate atotcunoscatoare si atat de evoluata“dumnezeu” , sa se intoarca la 180 de grade, sa isi schimbe toata ideologia si parerile despre oameni ?

Citat:
In alta ordine de idei , ALEXB, nu ai inteles nimic din link-ul acela .
Sau poate tu crezi ca ai inteles ceva cand de fapt trebuia sa intelegi altceva.

Citat:
Am sa iti explic in mare deoarece nu am rabdarea necesara de a-ti traduce in romana despre ce era vorba.
Ateul a spus ceva de genul : de ce rugaciunea nu are efect atunci cand un copil este rapit si o intreaga comunitate se roaga pentru el, iar acel copil dupa o perioada este gasit mort ?
Persoana religioasa a spus ca dumnezeu avea alte planuri pentru acel copil si de aceea nu l-a ajutat .
Ateul a raspuns ca printr-o logica minimala, rugaciunea nu are nici un efect deoarece dumnezeu face tot ce vrea el .
Rugaciunea nu e un instrument ca o cheie franceza, cu care intorci un surub.
E bine sa te rogi, dar exista o suita de alti factori care sunt implicati intr-un eveniment pentru care tu te rogi.
Omul nu poate acoperi toate posibilitatile, dar Dumnezeu da.
Omul vede doar interesul sau de moment, limitat si se roaga in consecinta.

Daca totusi omul vede bine lucrurile, rugaciunea este ascultata. In balanta lucrurilor care ar putea lua mai multe directii, rugaciunea (nu a oricui, oricum si orice fel) are greutatea ei si poate determina un anumit curs al lucrurilor.

Daca insa omul vede rau in ceea ce se roaga, sau exista variante mai bune, chiar daca pe moment pentru om par mai rele, lucrurile iau o alta intorsatura.

E atat de greu de inteles?

Citat:
Nu este nevoie de nici un studiu verificabil in privinta rugaciunii , cea mai buna logica in aceasta privinta este faptul ca sute de milioane se roaga, dar nu se intampla nimic. Daca s-ar intampla, nu ar mai fi atatea boli… etc…
Cam proasta definitie ai tu pentru o logica.

Dupa "logica" ta ar trebui sa desfiintam si medicina, pentru ca in ciuda faptului ca exista milioane de doctori, spitale, tratamente, sunt in continuare boli si etc.

Citat:
Miracolul este lucrul care nu poate fi explicat in momentul de fata. Daca acel miracol este explicat, atunci nu mai este miracol . Foarte simplu , nu ?
Pai atunci ar trebui sa crezi in Dumnezeu.
Pentru ca viata e un miracol si Universul la fel.

Citat:
Poti spune “patetic” dup ce vei invata limba engleza si vei avea rabdarea sa vezi acel debate pana la capat.
Eu cred ca daca dupa 20 minute nu reusesti sa scoti nimic inteligent restul nu mai merita atentie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote