View Single Post
  #37  
Vechi 21.08.2015, 16:07:59
Catalin30 Catalin30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

Contiuarea...

citat :
"Cam proasta definitie ai tu pentru o logica.
Dupa "logica" ta ar trebui sa desfiintam si medicina, pentru ca in ciuda faptului ca exista milioane de doctori, spitale, tratamente, sunt in continuare boli si etc."

GRESIT !
Intradevar, exista in continuare boli dar majoritatea persoanelor care ajung la spital, li-se imbunatateste starea de sanatate sau se fac bine, ceea ce nu se poate spune despre rugaciune.
Un studiu sa fie veridic in aceasta privinta, trebuie sa fie subiectiv, nu obiectiv. In aceasta privinta nu se poate face un studiu subiectiv.
De ex : daca un pacient face o operatie, dupa care ajunge acasa si se roaga ca totul sa fie bine. Ce poate spune acel pacient dupa ce totul a iesit cum a vrut ? Ca a fost ajutat de rugaciune sau ca a fost ajutat de doctor ?
Daca imi veti spune ca ambele l-au ajutat, atunci de ce a mai fost la doctor, cand putea doar rugaciunea sa il faca bine. Doar ca backup ?
Rugaciunea din punctul meu de vedere este mai slaba decat efectul Placebo deoare efectul placebo isi face efectul la peste 30% din cazuri !

citat:
"Pai atunci ar trebui sa crezi in Dumnezeu.
Pentru ca viata e un miracol si Universul la fel."

Se pare ca nu ai inteles afirmatia mea.
Daca un lucru nu il intelegi, asta nu inseamna ca a fost facut de o fiinta supranaturala.

Spre ex: Daca ai putea sa te teleportezi in timp cu 2000 de ani in urma si sa ai un elicopter . Ce ar crede oamenii aceia ? Desigur ca esti trimisul lui dumnezeu .
Chiar s-a descoperit un trib dupa cel de-al doilea razboi mondial care se ruga la avioane. Acel trib fiind rupt de civilizatie in totalite, vazand avioanele din cel de-al doilea razboi mondial cum trec pe deasupra insulei lor, credeau ca dumnezeu le trimite semne...
SI UITE ASA SE NASTE O RELIGIE, din incapacitatea omului de a intelege mai mult de cat poate la un moment dat.

citat :
"Nici familia.
E un concept idiot, inventat pentru naivi.
Care familie iubeste un copil neascultator, betiv, repetent, un ratat?
Doar una in care deja lucrurile astea sunt o regula, dar nici aia macar."

NU pot sa cred ca gandesti in felul acesta, ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca nu ai copii. Nu pot sa cred ca nu iti poti iubi copilul daca este repetent, ratat, neascultator, betiv. Fara sa te jignesc in vre-un fel, iti pot spune ca este cea mai tampita afirmatie pe care am auzit-o in viata mea.
Sa iubesti pe cineva nu inseamna sa ii fii alaturi doar cand ii este bine, sa iubesti pe cineva inseamna sa ii fii alaturi indiferent de situatie ( ma refer la copil ) .

RESTUL PERSOANELOR CARE CITESC AFIRMATIA LUI DE MAI SUS, CHIAR VA ROG SA IMI SPUNETI DACA SUNTETI DE ACEIASI PARERE CU EL !!!


@CORINUSHA

Ma bucur pentru ca te-ai alaturat acestei discutii

citat:
" cum ai si preconizat, copilul isi va putea schimba religia cand si daca va dori, va putea sa devina ateu etc. Prin faptul ca il botezi, ce drepturi ii incalci, cand botezul nu ramane valabil decat pana acel copil..."

Ma deranjeaza ideea fundamentala de a alege in locului lui din ce cult sa faca parte pana va fi in stare sa gandeasca pentru el.

Nu are importanta cat costa, poate costa si 10 lei. Ideea principala este ca trebuie sa platesti.

4. Asa este, nici statul nu isi face datoria in totalitale. Dar statul cand construieste un stadion, acel stadion aduce venituri ( nu sunt suporter, de fapt chiar nu imi place fotbalul. Asta a fost exemplul tau ) . Statul de ex, o parte din PIB o da catre sanatate. Cei de la sanatate, dupa ce fura, cu restul de bani fac ceea ce trebuie sa faca cu ei ....

Biserica ce trebuie sa faca dupa ce primeste banii ? Daca trebuie sa construiasca biserici, atunci asta este rolul ei , nu de a ajuta. Corect ?


citat :
"Nu s-a demonstat nici ca divinitatea nu exista. La fel pana i pentru unicorni.Asa ca daca eu decid sa cred in unicorni si divinitate, sau altul decide sa creada sau nu, e strict alegerea lui personala si nu prea ai ce a comentezi. Nu pan nu emonstrezi ca ele nu exista. Divinitatea nu pare intotdeauna acelasi Dumnzeu; fiecare vede divinitatea in alt mod, chiar daca, poate, e aceeasi."

Daca un lucru este demonstat si are foarte multe hibe, cel mai probabil acel lucru nu exista.
Intradevar, fiecare are dreptul sa aiba propiile alegeri si nu am ce sa comentez.

"...fiecare vede divinitatea in alt mod, chiar daca, poate, e aceiasi."
Tin sa te contrazic, deoarece fiecare cult spune ca el este cel adevarat. celelalate sunt false..
In privinta religiei, totul tine de zona geografica in care te afli, facand exceptie cateva procente.

citat:
"De multe ori e asa. Dar exista si atei, care chiar nu au nici o treaba daca copilul le e botezat, daca se casatoresc in biserica si altele asemenea, pentru c pe ei efectiv nu ii deranjeaza; nu ineamn altceva decat un ritual."

Ai dreptate, nici pentru mine nu va insemna nimic faptul ca imi voi boteza copilul. Imi respect sotia si voi face si acest lucru.
Pe mine ma deranjeaza ideea in sine, nu faptul ca ii pune preotul un pumn cu apa in cap si particip la un ritual de 30 de minute.

Citat :
"Si tu esti gresiv uneori Catalin. Citeste-ti postarile."

Poate si eu sunt agresiv, dar nu sunt agresiv la persoana, poate sunt agresiv la unele idei fara sa imi dau seama, dar in acelasi timp nu mi-le impun .
Daca citesti prima postare sau a lui AlinB, a fost agresiv la persoana sotiei mele si asta m-a deranjat. Nu m-a deranjat faptul ca a fost agresiv la ideile mele.
Chiar daca as fi mai agresiv decat sunt ( nu mi se pare normal sa fiu agresiv in detrimentul schimbului de idei) as putea avea scuza ca nu sunt crestin, chiar daca am fost botezat.
Pe cand crestinii adevarati pe care ii intalnesc aici, nu ar trebui sa fie agresivi deoarece biblia nu ii invata sa fie in felul acesta. Bineee, partea mai noua din biblie, daca ne luam dupa vechiul testament, si crestinii pot fi agresivi daca doresc.
Totusi, crestinistinii este adeptii noului testament in privinta agresivitatii.
In alta ordine de idei !

Fiecare interpreteaza biblia cum vrea, dar cel mai important este sa ne punem intrebarea: Vom trai toata viata intr-o minciuna frumos impachetata ?

Care sunt sansele ca biblia si crestinismul sa fie cele adevarate dintre atatea religii care au fost si care sunt in momentul de fata?

Daca intradevar exista un creator, cu siguranta nu este acel al acestei institutii numite B.O.R .

Voi deschide un topic weekendul asta in care voi ridica mai multe subiecte, si voi incerca sa intru macar de 2-3 ori pe saptamana sa scriu si sa raspund.

La sfarsitul ultimei postari am pus 4 intrebari fundamentale din punctul meu de vedere. Deocamdata nu a raspuns nimeni .
Astept in continuare !

P.S. Nu postez pentru a schimba parerile cuiva, ci vreau sa aflu opiniile altora din punctul de vedere al unor persoane religioase, la intrebari grele.

Multumesc !

Last edited by Catalin30; 21.08.2015 at 16:24:40.
Reply With Quote