View Single Post
  #6  
Vechi 25.03.2024, 10:35:47
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 300
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu asta zice.
În primul rînd, eu nu am spus că „asta zice”, ci că într-acolo dă de înțeles. Ceea ce nu este foarte diferit, însă el crede că discursul echivoc ar fi o trăsătură a ortodoxiei. Poate a „ortodoxiei” lui false.

Avînd în vedere tipul de discurs al acestui personaj, el pare foarte asemănător cu tipul de discurs care este „recomandat” prin ghidul metodologic al noilor manuale de „Istoria Evreilor” (nu vorbesc despre Șoah, pentru că este un subiect prea vast și asupra căruia nu am suficiente lecturi ca să îmi permit să exprim păreri sintetice care oricând pot fi interpretate injust de oameni de rea voință). Și dau câteva exemple din ghidul respectiv, pentru a se vedea că tov. STREZA (Liviu) aplică și „dumnealui” astfel de ghidaje, în mod tacit, pe ascuns, „noaptea ca hoții”, supușilor din Biserica „lui”.

Citat:
Religia evreilor, care datează de aproape 4 milenii, poartă numele de iudaism și este una monoteistă. Ei cred că există un singur Dumnezeu care a stabilit un legământ – sau un acord special – cu ei. (...)

(...)

Originile credinței evreiești sunt explicate în Tora. Potrivit acesteia, Dumnezeu s-a revelat pentru prima dată unui evreu pe nume Avraam, care a devenit cunoscut drept fondatorul iudaismului. Evreii cred că Dumnezeu a făcut un legământ special cu Avraam și că el și descendenții lui au fost oameni aleși care vor crea un popor mare.
Deci dacă le comparăm, vedem că genul de abordare este cvasi-identic, diferența fiind că tov. STREZA (Liviu) nu mai menționează că „avraii” sînt cei care susțin așa ceva, făcînd apel la artificii: „Avraam, căruia Dumnezeu i-a făgăduit că îl va face „tată a multe neamuri” (Facere 17, 5) și că, prin el, va ridica un mare popor și va binecuvânta, prin el (notă: adică prin poporul evreu), toate neamurile pământului (Facere 18, 18)”. Deci învățătura tov. STREZA (Liviu) este foarte clară, mai ales avînd în vedere că nu are nicio interpretare teologică ortodoxă a acelor texte, tov. Streza spunînd practic că prin poporul lui Avraam, prin „avrai”, exclusiv prin acest popor, vor fi binecuvîntate toate neamurile pămîntului. Deci Streza transmite învățături iudaiste (parțial necreștine, neortodoxe) intercalate printre alte fraze, pentru a părea că acele învățături ar fi „ortodoxe”.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din poporul evreu S-a născut Hristos prin care toate neamurile pământului au fost binecuvântate, deoarece Biserica Ortodoxă primește toate neamurile.
Eu lucrez cu materialul clientului, iar clientul s-a pronunțat foarte clar, nu discutăm pe vorbe puse în gură de alții sau de vorbe pe care el nu le-a spus pentru că nu crede în ele, el are credința lui, o altă credință decât cea ortodoxă, cel puțin din anumite puncte de vedere (și am mai făcut critici pe forum la diverse aspecte practice din istoria tov. STREZA (Liviu)), asta-i realitatea pe care nu avem dreptul să o falsificăm doar pentru că nu ne convine.

(Prin această remarcă, nu înseamnă că sînt de acord exact cu formulările matale, și fac această precizare pentru a nu se înțelege că dacă nu îți dau replică la formulările matale asta ar însemna că aș fi 100% de acord cu tine.)

Last edited by David_1859; 25.03.2024 at 10:39:17. Motiv: corectură
Reply With Quote