Subiect: Caut duhovnic
View Single Post
  #6  
Vechi 16.05.2013, 09:24:47
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Mergeti la parintele Ciprian Gradinaru la paraclisul Catedralei Mantuirii neamului
Spovediti-va si veti vedea ca o spovedanie e la fel ca la orice preot ,am cunostinte care merg si se spovedesc destul de des la dumnealui
Nu se intampla nimic ,se spun pacatele
Iar parintele Ciprian este un duhovnic foarte cunoscuit dar nu face minuni
Daca va razvratiti inseamna ca nu vreti sa va lasati in voia lui Dumnezeu
De ce va razvratiti ?
Aveti necazuri pe care nu le puteti duce ?
In acest caz va trebuie un sfatuitor duhovnicesc cum este parintele Ciprian ,nu trebuie sa schimbati duhovnicul La parintele Ciprian se asteapta uneori si o zi pentru a vorbi cu dumnealui
Și eu m-am gândit la această soluție: să nu îți schimbi duhovnicul, ci să cauți sfat și în altă parte. Într-o situație asemănătoare pentru mine (simțeam că nu se întâmplă nimic în urma spovedaniei, deși îmi făceam canonul și nu eram răzvrătită, ci tristă și deznădăjuduită) am fost la mănăstirea Antim și am vorbit cu un părinte călugăr, care era disponibil. M-a întrebat dacă am duhovnic și m-a îndemnat să îl ascult în continuare; în plus mi-a răspuns la frământarile mele și mi-a promis că se roagă pentru mine. Mi-a fost de mare ajutor.

În concluzie, îți recomand să mergi la o mănăstire, sau la câteva, să cauți un părinte căruia să îi spui ce ai pe suflet, dar să menționezi că ai duhovnic și să nu renunți la acesta...

Părintele Savatie Baștovoi spunea că este destul de des întâlnit ca oamenii să aibă doi duhovnici... din diverse motive. Eu am doar unul, și mi-e bine așa, dar uneori este de folos să cerem sfat și de la alți părinți.
Reply With Quote