View Single Post
  #43  
Vechi 18.09.2010, 13:52:29
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc
In afara de aceste ganduri urate care iti vin doar in anumite momente din zi, ai avut si ganduri sau experiente de viata frumoase?
Daca da, atunci gandeste la acestea si fixeaza-ti macar unul in minte care sa iti faca placere...si atunci cand iti vin iar ganduri urate in secunda urmatoare alunga-le gandind la acel moment frumos pe care deja ti l-ai fixat in minte...

Iar altfel cauta sa nu-ti mai alimentezi gandurile urate persistand in ele...ca stii vorba: "de ce ti-e frica nu scapi"...eu insa cu toata certitudinea iti spun ca scapi daca ai credinta in Hristos.

Iti voi povesti un moment din viata mea, pe cand eram la inceput de drum in ale credintei si destul de tanara (15-20 ani). Incepusem deja sa merg la biserica regulat, sa imi fac canon de rugaciune acasa, sa tin posturi...etc Simultan au inceput sa imi apara stari de teama mai ales noaptea dupa ce stingeam lumina. Ma bagam in pat sa ma culc si incepeam sa aud trosnete, parca simteam ca cineva merge in camera...etc...paralizam in pat de frica, nici sa ma intorc nu mai aveam curaj...si asta pana intr-o zi cand am citit una din cartile "Ne vorbeste pr. Arsenie Papacioc" in care printre altele a raspuns la urmatoarele intrebari:
1. Ce sa fac sa imi alung lenea?
- Dimineata cand te trezesti nu mai zabovesti nici un minut in pat...ci sari si iti incepi activitatea obisnuita (ori canon de rugaciune, ori un dush, ori micul dejun...etc), pt ca zabovitul e de la cel rau ca sa iti limiteze timpul spre cele de folos.
2. Ce sa fac sa imi alung teama sau gandurile rele?
- Sa te gandesti ca Hristos este fizic langa tine si in momentul ala sa te ridici si sa-ti infrunti teama sau sa-ti alungi gandul rau gandind la Hristos.

OK!!! (eu am dat aproximativ intrebarile si raspusurile...din ce imi aduc aminte, nu am cautat acum exact sa dau citatul)
Citind asta, a fost raspunsul la problema mea si in urmatoarea noapte cand m-am bagat in pat si iar m-a cuprins frica in intuneric si bataile inimii o luau razna...efectiv m-am ridicat din pat am mers in intuneric si am aprins becul, am inchinat patul si apoi iar am stins lumina, daca iar ma apuca teama iar ma ridicam si tot asa pana a disparut definitiv pana in ziua de azi acea teama.

Sper sa iti fie de folos experienta mea si succes iti doresc.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote