View Single Post
  #18  
Vechi 30.12.2011, 12:43:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cred ca aceasta intrebare va ramane in actualitate inca multa vreme de acum incolo.
Daca duhul sfant e sau nu irezistibil, e greu sa ne dam seama, asa cum e greu sa ne dam seama daca pana acum am fost vreodata chemati si am raspuns sau nu chemarii sale. Eu personal cred ca am fost chemati de multe ori si nu ne-am dat seama, chiar daca ne-am dus chiar daca nu. Ba chiar inclin sa cred ca si cand vin sa scriu aici e cateodata chemarea Lui sau a celuilalt. (De putine ori, intr-adevar, ca de cele mai multe ori scriu numai prostii).
Cat despre chemarea diavolului, cred ca aceea este cu mult mai irezistibila, chiar daca, tot asa, nu ne dam seama. Nu i-a rezistat Adam, nu i-a rezistat Eva, nu-i rezistam nici noi. O singura persoana stim sigur ca i-a rezistat, chiar daca era intrupata intr-un trup de om (care are nevoi, dureri, sentimente, slabiciuni) si stim cu totii cine a fost Acela. Iar daca noi reusim sa rezistam vreodata ispitei necuratului, ei bine sa stiti ca El este Acela care nu ne lasa sa ne pierdem, asa cum am spus si o repet, fara ca noi sa constientizam ce se intampla. (Cu siguranta sunt unii oameni care si "vad", si "aud", atat actiunea Unuia cat si a celuilalt, dar aceeia ori sunt clarvazatori, pustnici, oameni sfinti, "guru", etc, ori sunt internati prin diverse institutii).
Reply With Quote