Subiect: Ochiul interior
View Single Post
  #23  
Vechi 02.12.2012, 20:34:21
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Nu exista in ortodoxie nici un "al treilea ochi". Daca te vei uita in Ortodoxie, vei ajunge sa intelegi ca omul poate avea "ochi multi", duhovniceste vorbind, asemeni heruvimilor - dar asta nu are nici o legatura cu ezoterismul si creierul si ... asa mai departe.

Conul acela de la Vatican nu stiu ce inseamna, dar te asigur ca cel de la Man. Bodrog este fix un con de brad, tipic padurilor de conifere din Romania. De altfel, manastirea noastra nu a imprumutat nimic de la catolici, cu siguranta! Mai ales ambiguitati care apar astazi, din mintea unora...

Asta patim daca "importam" orice gunoi pseudo-teologic sau pseudo-stiintific, pe linia ecumenista! Daca ne-am ancora credinta prin Sfintii Parinti, am putea ajunge si noi la contemplatii si adevarate stari de extaz, neinselate, sau la rugaciune curata. Ele nu sunt strict pentru unii si inaccesibile pentru ceilalti, ci sunt accesibile dupa voia lui Dumnezeu si dupa vointa noastra cea buna. Nu am avut si nu trebuie sa avem nevoie de astfel de imbarligaturi neortodoxe. :D
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote