View Single Post
  #50  
Vechi 20.08.2009, 12:51:02
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Vedem ispite pretutindeni pentru ca mintea noastra e murdara. Credeti ca un copil daca vede o femeie stand capra se gandeste la ce va ganditi voi? Eu una recunosc ca am mintea f murdara si asa mi-as dori sa ies din asta...din tot sufletul. Nu e faza ca pacatuiesc, ci ca anumite lucruri le vad intr-un anumit fel, un fel care nu-mi place. Cand eram mica si vedeam un om frumos, il vedeam frumos, nu sexy. Acum mintea ne e programata sa vedem ce e sexy. La psihologie am invatat ca nu putem fi atenti la absolut totul din jur, fiecare amanunt, ca am innebuni, asa ca atentia noastra functioneaza selectiv. Sa ne intrebam cam spre ce merge atentia noastra...ce selectie face din toata lumea asta ce apare inaintea ochilor? O fi imaginea de vina sau noi? Exista si o iluzie optica in care poti vedea ori un barbat si o femeie facand dragoste, ori doi delfini (stiti, imaginile alea duble). Copiii se spune ca vad doar delfinii, nu vad barbatul si femeia...hmmmm
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote