View Single Post
  #27  
Vechi 14.05.2009, 11:21:42
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mai judeca frate windorin pe cei care stau jos. Poate ei stau jos dar sufletul lor este sus de tot. Poate ei stau jos dar ceea ce fac pentru oameni este departe de ce vom face noi vreodata. Pina te gindesti altfel decit "saracii nu pot sta nici la slujba in picioare!" sau " ce o fi cu X ca azi sta jos, si se intimpla tot mai des" esti departe de crestinism.
Tu n-ai vazut banci in manastiri. Da strane ai vazut? da ai vazut ca fiecare calugar are strana lui? Ai incercat sa te sprijini doar cu miinile de strana ca sa vezi ca-i mai usor? Batrinii nostrii nu stateau jos ca n-aveau unde! Iar astazi batrinii nostrii care nu mai pot sta in picioare si n-au unde sta jos, nu mai vin la slujba! Asta te multumeste?
Cei care cred ca tine ca luminarea este o jertfa vin la biserca fac jertfe o mina doua si pleaca! Luminarea adevarata este sufletul. El trebuie sa arda. Asa am ajuns ca la Liturghie sa se ridice luminarile celor care s-au impartasit si sa cinte "Am vazut lumina cea adevarata"! Pai daca asta au vazut!
Nu vorbeste nimeni aici (inafara ta) de inalurat luminari, tamiie busuioc sau altceva) ci doar ca nu trebuie sa fi posedat ca sa nu suporti fumul de tamiie, sa ti se faca rau in timpul slujbei samd.

Anita stai linistita ca eu latru da nu musc!
Se da prea multa importanta statului in picioare. Nu doar calugarii f. batrini stau jos. Acum unii au ascultari f. grele si sint estenuati. La fel si la mireni. Altii sint bolnavi. Si sint o gramada de motive dar sa nu-i judecam ca poate faptul ca vin la Liturghie este mai mult decit statul nostru in picioare.
Reply With Quote