View Single Post
  #29  
Vechi 14.05.2009, 11:35:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Nu mai judeca frate windorin pe cei care stau jos. Poate ei stau jos dar sufletul lor este sus de tot. Poate ei stau jos dar ceea ce fac pentru oameni este departe de ce vom face noi vreodata. Pina te gindesti altfel decit "saracii nu pot sta nici la slujba in picioare!" sau " ce o fi cu X ca azi sta jos, si se intimpla tot mai des" esti departe de crestinism.
Imi cer iertare. Ma straduiesc sa nu judec, insa imi este greu. Dar lupt cu mine.

Problema e ca nu ii judec pe cei ce stau jos, ci pe cei care vor banci, caci "catolicii de ce au?", dupa cum mi'au spus nu putini. Cateva scaune si strani sunt de ajuns pentru batranii dintr'o biserica. Este bine ca cei ce pot sta in picioare sa cedeze scaunele batranilor din dragoste, si nu sa aibe fiecare locul lui, juridic si schematic, pe hartie.

Asa vad lucrurile, dar sunt dispus sa le vad altfel, in urma oricarei demonstratii facute in duhul parintilor si in dragoste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote