View Single Post
  #30  
Vechi 14.05.2009, 11:56:00
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Windorin si eu ma lupt cu mine si fiecare pina moare.
Acum sincer eu vreau banci mai multe in biserici dar nu pentru ca au catolicii. Mi se filfiie de ce au catolicii sau n-au in bisericile lor. Hai sa nu ne mai uitam atit in curtea vecinilor si nici sa ne tot comparam cu ei! Mai ales ca noi ortodocsii iesim mai buni; ori asta nu-i deloc de folos!
Eu nu traiesc in tara asa ca nu mai stiu cum este acasa dar aici unde locuiesc cei in virsta si bolnavi sint majoritari. Daca n-ar fi scaunele de la noi multi n-ar venii. Eu cred ca mi l-asi aduce de acasa cu toate ca stau f. putin jos (deocamdata). Multi arata tineri si sanatosi dar inauntru sint putrezi de boli cine crezi ca-i ofera acestuia locul sau? O sa spui ca nu-s multi asa. Nu-s.... dar sint. Si sint altii care au probleme cu varicele, un picior sclintit, citeva zile state pe picioare samd sau copii care nu pot sta intr-un loc in picioare.
Imi aduc aminte povestea unui pelerin pe Athos care a fost asezat cu forta de un calugar mai batrin in strana lui. Nici acolo nu erau locuri pentru toti iar pelerinul tocmai urcase muntele pina la minastire si era epuizat.
Vezi tu acel calugar vazut care-i starea fizica reala (nu aparenta) a omului si i.-a oferit locul; dar noi nu avem aceastra stravedere asa ca multi mai batrini si/sau bolnavi/obositi ca noi vor sta in picioare.
De aceea este bine sa fie locuri de stat jos pentru toti ca doar nu te obliga nimeni sa chiar stai! La noi in biserica functioneaza de ani de zile si sint tot mai multi care vin la biserica.
Reply With Quote