View Single Post
  #98  
Vechi 05.11.2010, 22:36:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Esti jalnic.Cum preotia nu a fost instituita de Hristos si de Sfintii apostoli?
Domnule, afirmi că preoția a fost instituită de Hristos când El a desființat-o! Și mai zici că eu sunt jalnic...

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Nu reiese din texte de unde se transmite puterea si Harul Duhului Sfant?
Lasă-mă cu "textele" astea. Puterea și Harul Duhului Sfânt se transmit de la Dumnezeu, nu de la oameni. Dar alta e problema: apostolii au fost unici, doar cei care au fost martori oculari la minunile Domnului Hristos și au umblat cu El în activitatea Sa publică. Ei n-au format alți apostoli cărora să le transmită "apostolia", ci au hirotonit prezbiteri (numiți și episcopi) nu apostoli, preoți ori leviți.

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
De ce sa-i spuna succesiune episcopala?
De aia! Pentru că transmiterea a fost din episcop în episcop, nu din apostol în apostol.

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Vrei sa-i anulam pe Sf.Apostoli?
Nu, Doamne ferește!

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Ce este asa greu sa pricepi,ca apostolii au hirotonit episcopi si preoti?
Pentru ultima dată: apostolii au hirotonit prezbiteri (care mai sunt numiți în NT și episcopi).

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
La tine am observat insa din postarile tale ca nu prea iei in seama argumentele ce-ti sunt puse in fata,si cauti mai mult sa gasesti din cei mai nestiutori care intra pe forum pentru ai "pescui".TU CREZI CA RATACIREA ESTE O CALE DE MANTUIRE?
RĂTĂCIREA survine în urma necunoașterii Scripturilor (Mat.22,29), așa că folosește te rog acest argument al Scripturii și nu al Tradiției de vrei să iau în seamă argumentele.
Reply With Quote