View Single Post
  #99  
Vechi 07.11.2010, 15:56:29
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Domnule, afirmi că preoția a fost instituită de Hristos când El a desființat-o! Și mai zici că eu sunt jalnic...

Lasă-mă cu "textele" astea. Puterea și Harul Duhului Sfânt se transmit de la Dumnezeu, nu de la oameni. Dar alta e problema: apostolii au fost unici, doar cei care au fost martori oculari la minunile Domnului Hristos și au umblat cu El în activitatea Sa publică. Ei n-au format alți apostoli cărora să le transmită "apostolia", ci au hirotonit prezbiteri (numiți și episcopi) nu apostoli, preoți ori leviți.

De aia! Pentru că transmiterea a fost din episcop în episcop, nu din apostol în apostol.

Nu, Doamne ferește!

Pentru ultima dată: apostolii au hirotonit prezbiteri (care mai sunt numiți în NT și episcopi).

RĂTĂCIREA survine în urma necunoașterii Scripturilor (Mat.22,29), așa că folosește te rog acest argument al Scripturii și nu al Tradiției de vrei să iau în seamă argumentele.
ESTI JALNIC SI FANATIC PE DEASUPRA.CEL PUTIN DACA AVEAI BUNAVOINTA SA TE DUMIRESTI(DOCUMENTEZI) DIN SF.SCRIPTURA PRIN TEXTELE SI CITATELE +CAP.CE TI LE-AM PUS LA INDEMANA.

"Lasă-mă cu "textele" astea. Puterea și Harul Duhului Sfânt se transmit de la Dumnezeu, nu de la oameni."

PUTEREA SI HARUL DUHULUI SFANT SE TRANSMIT DE LA DUMNEZEU PRIN OAMENI.DAR TU NU AI MINTE PENTRU A PRICEPE ACEST LUCRU.
Reply With Quote