Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #27  
Vechi 05.09.2012, 00:31:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin, cred ca te-ai grabit in aprecieri si ai contrat cam prea dur. Probabil spiritul tau analitic, riguros si meticulos, centrat pe copaci, te face sa pierzi din atentie intregul, padurea. Precum si contextul mesajului pe care il adresez unei anumite persoane, care se afla intr-o anumita situatie (e un topic anume, specific, totusi...). Daca vorbeam cu tine pe aceeasi tema, aveam probabil o alta abordare.

Ma supara totusi ca mi-ai atribuit cateva pozitii pe care nu le am (sau, ma rog, nu mi le recunosc in analiza ta). Nu stiu cum ai receptionat tu mesajul meu, insa e clar ca ai facut-o mult prea critic. Simt ca te-ai departat singur de la mesajul meu din acea postare. Imi pare rau.
Nu am atins nici genunchiul broastei in astfel de ziceri, asa incat presupun ca e foarte probabil ca vorbele mele incropite din cateva resurse insuficiente: pe unii sa ii nemultumeasca, pe altii sa ii bucure iar pe altii sa ii lase nepasatori.
Imi cer iertare ca ti-am adus, se vede, mahnire. Voi fi mai atent la cum scriu (desi nu promit ca voi reusi performanta dorita).

P.S. Cat priveste crestinii de alta confesiune/denominatiune, eu asa am invatat ca se zice la facultatea de Teologie, asa am si studiat in manualul de dogmatica pentru seminarul teologic etc. Probabil ca tu vroiai sa faci diferenta dintre Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica precum si alte organizari declarate crestine. Crestin e tot omul care crede in Hristos, chiar daca nu e botezat in BO. In fine, nu cred ca are rost sa deschidem acum o noua polemica... In orice caz, eu n-o vreau.

Last edited by ioan cezar; 05.09.2012 at 00:37:27.
Reply With Quote