Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #30  
Vechi 05.09.2012, 03:46:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Pentru initiatoarea topicului (despre aparitiile marianice popularizate):
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ntena-3-video/


Pentru Ioan Cezar:
Va cunosc deja opiniile new ageiste si patima/exaltarea cu care le traiti. Nu va mai straduiti sa-mi dati replici.

ABC credintei ortodoxe ne invata: nu pleca urechea la invataturi straine. Pana si copilul meu de 8 ani stie sa explice ca nu toti se inchina aceluiasi Dumnezeu (mai mult, chiar crestin sa te crezi, daca nu cunosti ortodoxia risti sa te inchini plasmuirii mintii tale - deci unui idol!).

Biserica ortodoxa opreste explicit rugaciunea comuna cu ereticii sau schizmaticii. Nu exista o "ridicare" a acestor canoane, nu exista exceptii etc... Este foarte clar.
Dupa aproape 1700 ani de la Laodiceea ni se pare ca ne-am desteptat in credinta si putem sa ne rugam cu eretici sau eterodocsi! Ca interdictia a fost data de forile marului (pentru aia "slabi in credinta"!)

Nu stiu cat ii pica credinta ca varul de pe perete (desi comparatia este extraordinara, daca se roage cu altii - asa e credinta, ca varul!)

(Student la teologie? ohoho!)

(PS. Asta-mi aminteste.. cand se organizau grupuri de rugaciune pe net si ceream binecuvantare duhovnicului, imediat devenea alert : "esti sigura ca in grupul tau sunt NUMAI ortodocsi?" Cam asa punea problema)

Last edited by anna21; 05.09.2012 at 03:50:35.
Reply With Quote