View Single Post
  #19  
Vechi 13.01.2018, 16:06:36
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Putem fi prieteni cu toata lumea?

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Teoretic se poate,de ce nu ?
Teoretic nu se poate si iata de ce nu. Ma refer desigur la faptul ca un crestin nu poate fi prieten decat cu cel pe care il numeste aproapele sau.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La Porunca Iubirii, in articolul 2, scrie sa iubim pe aproapele nostru. Nu scrie sa fim prieteni cu toata lumea.
E exact ceea ce spuneam legat de aproapele nostru.

Poate aveti impresia ca fac un joc de cuvinte, insa una e sa fii "aproapele" cuiva si altceva e sa fii "departele" cuiva. Cine e "departele" unui crestin? In primul rand diavolul. Cu acesta nu exista nicidecum cale de impacare. E cu alte cuvinte dusmanul prin excelenta. In al doilea rand sunt ereticii, evreii, apostatii, un fel de dusmani de ordinul doi care pot deveni "aproapele" crestinului doar daca renunta la convingerile lor. Avand in vedere ca Ioan Gura de Aur ii numeste pe evrei intr-o omilie (cred ca prima), caini, e clar ca un crestin nu poate fi prietenul unui caine. Poate sa-l hraneasca, poate sa-l ingrijeasca, insa nu cred ca poate avea o comuniune spirituala cu acesta. Cat despre eretici sau apostati, presupun ca lucrurile stau la fel.

De altfel a urma calea lui Hristos presupune a nu urma calea celor pe care ii numesti dusmanii lui Hristos si care astfel consideri ca sunt dusmanii tai. De aceea chiar daca un individ care nu e crestin se arata binevoitor fata de tine, e nevoie sa pastrezi fata de el o anumita distanta deoarece esti constient in orice moment ca respectivul poate reprezenta un potential pericol. Daca ereticul, paganul etc. e intr-adevar dusmanul tau sau pur si simplu l-ai conceput in mintea ta ca pe un dusman nu cred ca are vreo importanta. Cum ai putea de altfel sa fii crestin daca nu ai crede ca esti atacat sau persecutat? Prin urmare dusmanii reprezinta un rau necesar, iar daca nu e prea clar daca ei exista, vor trebui sa existe intr-un fel sau altul.

Iar acum referitor la dusmanul suprem, as avea cateva observatii. Pentru un crestin el e cat se poate de real. Si e cat se poate de rau. Atat de rau incat pentru rautatile sale nu va avea parte de nicio mila la finalul lumii. Sa nu uitam ca unul dintre cei mai importanti autori crestini, e vorba de Origen, ramane patat cu stigmatul ereziei pentru o idee ce i-a fost fatala: apocatastaza. Crestinismul nu poate opera cu jumatati de masura si deci are nevoie de o intruchipare a raului absolut. Nu am inteles niciodata ce cauta diavolul in ecuatia morala a crestinismului. O fapta rea e la fel de rea fie ca am facut-o singur, fie ca m-a convins cineva sa o faptuiesc (in cazul nostru dracul). Iar vina mea e la fel de mare in ambele situatii. De altfel vina nu se imparte nicidecum la numarul de vinovati si fiecare va avea deci vina intreaga pentru ceea ce a facut. Daca fur un lucru, primesc aceeasi pedeapsa ca si cand l-as fi furat impreuna cu inca zece hoti (fie ei chiar si draci cu totii). Nu am inteles niciodata ce rost are diavolul in morala si nu pot sa ma gandesc la nicio situatie in care existenta sau inexistenta acestuia ar face vreo diferenta. Insa pot sa ma gandesc la un lucru: crestinismul are nevoie de un dusman serios. Iar diavolul e tocmai dusmanul care i se potriveste. De aceea pentru crestin tot raul emana de la necuratul. Desigur e vorba de ceea ce el, crestinul, considera ca fiind rau (pe langa a fura, a ucide, a minti si unele rele precum: a nu-ti face cruce cand trebuie, a crede altceva decat trebuie, a fi de acord sau nu cu un anume sinod, de exemplu cel de la Creta etc., lucruri pe care, personal, le consider nimicuri - ma refer la ultimele). Si desigur toti cei ce sunt altfel decat el, crestinul, sunt aliatii necuratului. Cu acestia nu poti fi prieten: ori noi, ori ei. Ori e alb, ori e negru.

In concluzie, aceasta e parerea mea despre intrebarea pusa in titlul acestui topic. Si am raspuns in felul in care am raspuns, deoarece am inteles-o in felul urmator: putem fi prieteni cu cei ce sunt altfel decat noi? Cred ca se poate intr-un singur fel: renuntand sa mai credem ca cel ce nu e cu noi e impotriva noastra si incercand sa vedem ca lumea nu e un spectacol in alb si negru, ci o drama color cu personaje pozitive de toate soiurile si personaje negative de toate soiurile..

Last edited by Krautrock; 13.01.2018 at 16:13:02.
Reply With Quote