View Single Post
  #11  
Vechi 26.03.2013, 09:54:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Naum: mangaierea celor ce se incred in Domnul

Partea I

,, Cine poate sta inaintea urgiei Lui? Si cine poate tine piept maniei Lui aprinse? Urgia Lui se varsa ca focul, si se prabusesc stancile inaintea Lui. Domnul este bun; El este un loc de scapare in ziua necazului; si cunoaste pe cei ce se incred in El.”( Naum 1:6-7)

,,La 900 km spre nord-est de Israel se afla Asiria.Situata acum in partea de nord a Irakului,Asiria este o zona muntoasa udata de fluvial Tigru,care izvoraste din regiunea montana de est a Turciei”(Lawrence).In vremurile Vechiului Testament putini evrei ar fi fost interesati de minore detalii geografice cu privire la unul dintre cele mai sangeroase si despotice imperii care s-au perindat in zona prin istorie.Dupa cum observa MacDonald ,,Mica profetie a lui Naum desi este scrisa de un evreu impotriva capitalei unei puteri dintre Neamuri nu este un tratat de factura nationalista ci o denuntare a militarismului si tiraniei nespus de mari”. RK Harrison,cu privire la acesta aspect,sublinia faptul ca ,,in acesta mica profetie autorul a demonstrate,intr-un limbaj viguros si memorabil,ca Dumnezeul natiunii pe care asirienii l-au dispretuit este cel care controleaza si dirijeaza destinele intregii omeniri.Pana si cele mai puternice puteri mondiale trebuie sa se supuna smerite si rusinate in fata justitiei Sale”.

Cel mai probabil lucrarea a fost redactata in timpul domniei regelui Manase(696-642 BC) iar mesajul ei este ,,un mesaj de consolare pentru regatul lui Iuda,intrucat el a prezis pierzarea asirienilor si restaurarea poporului lui Dumnezeu,profetia sa suplinind cartea lui Iona.La Iona asistam la pocainta ninivitenilor pe cand in Naum acestia au revenit la apucaturile de odinioara,atragandu-si mania lui Dumnezeu”.Despre autorul profetiei se stiu putine lucruri cu exceptia faptului ca ,,el este Naum Elcositul”.Numele lui inseamna ,,consolare”sau ,,mangaiere” iar cuvintele ,,din Elcos”arata arata denumirea orasului sau natal “desi au fost indicate mai multe locatii ce ar putea fi identificate cu aceasta denumire,printre care si Capernaum.Subiectul profetiei este orasul Ninive,infiintat se pare in jurul anului 2300 BC, ,,o mare greutate,o nenorocire”,ca urmare a faptelor sale, planand asupra orasului asirian a carei cadere fusese prevestita in numeroase randuri pe parcursul Vechiului Testament (Isaia, Ezechiel, Tefania, Zaharia).

Dupa cum remarca Elliott E.Johnson ,,Ninive a fost capitala unuia dintre cele mai crude,mai rele, mai puternice si mai idolatre imperii din lume.Scriind despre una dintre cuceririle sale, Asurbanipal II (883-859 BC) s-a laudat ca ,,Am navalit ca o furtuna pe varfurile muntilor si i-am cucerit.In mijlocul muntelui puternic i-am macelarit;cu sangele lor am vopsit muntele in rosu ca lana.Le-am taiat capetele razboinicilor si am facut din ele o gramada in fata orasului.Pe tinerii si pe fecioarele lor i-am ars”.Cu privire la unul dintre conducatorii prinsi el scria ,,L-am jupuit si pielea lui am asezat-o pe zidurile cetatii”.Salamansar II (859-824 BC) s-a laudat cu cruzimile lui dupa una dintre campaniile lui:,,Am ridicat o piramida de capete in fata orasului.Pe tineri si pe fecioare i-am ars in flacari.”Sanherib (705-681BC) a scris despre dusmanii lui: ,,Le-am taiat gatul ca la miei.Le-am taiat pretioasele lor vieti cum se taie o sfoara.Ca apele multe ale unei furtuni am facut gaturile lor sa se scurga in largul pamantului”.Asurbanipal(669-626) vorbeste astfel despre maltratarea unui conducator prins: ,,I-am strapuns barbia cu pumnalul meu ascutit.Prin falca lui am trecut o franghie,am pus pe el un lat de caine si l-am pus intr-o cusca”.

Ferocitatea asirienilor impotriva oricui li-se impotrivea nu putea fi egalata decat de grandomania conducatorilor ei.Johnson consemna,din analiza surselor istorice si arheologice, in continuare chiar marturia lor istorica: ,,Asurbanipal a fost foarte increzut: ,,Eu sunt Asurbanipal,marele imparat,puternicul imparat,imparatul universului,imparatul Asiriei.Marii zei au marit numele meu,au facut conducerea mea puternica.”Esarhadon a fost si mai increzut: ,,Eu sunt puternic,eu sunt puternic,eu sunt un erou,eu sunt un gigant,eu sunt colosul.Eu sunt onorat,eu sunt slavit,eu sunt fara egal intre toti regii,alesul lui Asur,Nabu si Marduc”.

Lawrence, analizand la randul sau realitatile istoriei asiriene, scotea in evidenta o alta latura caracteristica oricarui regim dictatorial si anume obsesia pentru fast si opulenta. Asurnasirpal,,pentru a sarbatori constructia noului sau palat la Kalhu a gazduit un banchet fabulous de 10 zile pentru 69.574 de invitati.O mie de boi grasi,o mie de vieti,14.000 de oi,cinci sute de cerbi,o mie de rate,cinci sute de gaste,10.000 de porumbei,10.000 de pesti,10.000 de oua,10.000 de paini,10.000 de ulcioare de bere,10.000 de burdufuri de vin si trei sute de vase de ulei”.Imparatul descrie chiar el banchetul monstruos: ,,Timp de zece zile am ospatat,am dat de baut,am scaldat,am uns,am cinstit si apoi am trimis inapoi 69.574 de oameni,inclusiv pe cei care au fost adusi din toate tarile si pe oamenii din Calah”.Nu mai trebuie precizat faptul ca asemenea orgii culinare erau invesmantate cu multe alte tipuri de orgii,desfasurate in halucinante invocatii religioase, care i-ar fi lasat in stare de soc pana si pe decazutii pacatosi din prezent.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 26.03.2013 at 11:04:31.
Reply With Quote