View Single Post
  #290  
Vechi 01.06.2013, 18:19:26
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar despre Ioan Botezatorul:

<<Iar îngerul i-a grăit: „Nu te teme, Zaharia, fiindcă rugăciunea ți-a fost ascultată și Elisabeta, femeia ta, îți va naște un fiu și-i vei pune numele Ioan.
Și-ți va fi el bucurie și veselie, și mulți se vor bucura de nașterea lui.
Că mare va fi el înaintea Domnului; nici vin și nici băutură tare nu va bea, și încă din pântecele mamei sale se va umple de Duh Sfânt;>> (Luca 1, 13-15)

Deci: In Evanghelia dupa Luca la capitolul 1 versetul 15, ni se spune: << și încă din pântecele mamei sale se va umple de Duh Sfânt>>.

Versetele urmatoare
<<Iar când a auzit Elisabeta închinarea Mariei, săltat-a pruncul
în pântecele ei și s'a umplut Elisabeta de Duh Sfânt,
și a strigat cu glas mare și a zis: „Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău.
Și de unde mie aceasta, să vină la mine maica Domnului meu?
Că iată, de cum a ajuns glasul închinării tale la urechile mele, săltat-a pruncul de bucurie în pântecele meu.
Și fericită este aceea care a crezut că se vor plini cele spuse ei de la Domnul“.
Și a zis Maria h:
„Mărește, suflete al meu, pe Domnul, și să se bucure duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu, că El a căutat spre smerenia roabei Sale;
că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile; că mi-a făcut mie mărire Cel-Puternic – și sfânt e numele Lui – și mila Lui în neam și în neam spre cei ce se tem de El.>> (Luca 1, 41-50)



<<Astfel privind lucrurile, intelegem ca Duhul Sfant lucra si asupra profetilor din Vechiul Testament, pentru ca acestia prooroceau despre Cuvantul intrupat, adica despre Hristos, prin puterea si prin energia Duhului Sfant.

Din teologia ortodoxa cunoastem foarte bine faptul ca toate revelatiile lui Dumnezeu din Vechiul Testament au fost revelatii ale celei de-a doua Persoane a Sfintei Treimi, adica ale Cuvantului neintrupat. Insa prezenta Cuvantului se afla in legatura cu cea a Duhului Sfant.

Astfel, Duhul Sfant a fost Acela Care L-a aratat profetilor pe Cuvantul neintrupat si prin Duhul Sfant se descopereau cele ce aveau sa fie.
Sfantul Vasile cel Mare spune ca Duhul Sfant venea in gandul profetilor pentru ca acestia sa prooroceasca binele ce avea sa fie.

Un caz aparte este cel al Sfantului Ioan Inaintemergatorul, care s-a umplut de Duh Sfant de pe vremea cand era un fat de sase luni in pantecele mamei sale. Dupa cum spune Sfantul Grigorie Palama, el a primit prin Duhul Sfant desavarsirea veacului ce va sa fie inca din pantecele mamei sale si a teologhisit despre Hristos. In plus, dupa cum am vazut atunci cand am vorbit despre praznicul Intampinarii Domnului, Dreptul Simeon L-a recunoscut pe Hristos tot prin Duhul Sfant.

Prin urmare, Duhul Sfant a lucrat si in Vechiul Testament, insa in chip diferit de cel in care lucreaza in Noul Testament si in Biserica. Asa cum am spus si mai inainte, in Vechiul Testament Duhul Sfant atragea atentia proorocilor despre calcarea poruncilor si le dezvaluia venirea lui Hristos, in vreme ce in Noul Testament El ii face pe oameni fii ai lui Dumnezeu si madulare ale Trupului lui Hristos si ii indreapta spre indumnezeire.>>

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...theos-vlachos/
Reply With Quote