View Single Post
  #10  
Vechi 18.04.2008, 15:49:43
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este posibil sa existe si evrei cumsecade miscati de credinta ortodoxa.
Insa, intr-o predica inregistrata in format .mp3, a Parintelui Cleopa, descarcata pare-mi-se de pe situl www.sfaturiortodoxe.ro, acesta recomanda parintilor sa nu ia nasi evrei pentru copiii lor.
Si pentru a-si sustine recomandarea, exemplifica cu cazul unui copil botezat de catre nasi evrei. La scurt timp dupa botez, povestea Parintele, copilul si-a pierdut vederea, iar parintii lui, disperati, au mers la preotul-duhovnic pentru a-i cere sfatul. Parintele i-a mustrat pentru ca alesesera nasi de botez pentru copilul lor oameni din neamul ce-L rastignise pe Mantuitorul Iisus Hristos, ba le-a spus ca Botezul facut de nasii evrei nu e valabil in Ortodoxie si ca pot sa-si aleaga nasi de credinta ortodoxa pentru a-si reboteza copilul.
La oarece vreme dupa Botezul savarsit de nasii ortodocsi, copilul - spune Parintele Cleopa, si-a recapata vederea pierduta, un adevarat miracol dumnezeiesc.
Cu aceasta predica, parerea mea, a pacatosului, Parintele Cleopa a dorit sa ne atraga atentia sa nu alegem nasi fara de drepat credinta atat pentru Taina Botezului copilului, cat si pentru Taina Cununiei dintre doua persoane adulte, barbat si femeie, ce voiesc sa-si uneasca destinele pentru totdeauna.


Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Reply With Quote