View Single Post
  #11  
Vechi 04.11.2008, 21:23:27
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit Domnul sa te ajute!

draga Giulia,

Musulmanii nu se inchina aceluiasi Dumnezeu ca si ortodocsii.Ei nu cred in Sfinta Treime,pentru ei Iisus Hristos nu este Dumnezeu,deci nici Mintuitor...ori viata vesnica,fara de moarte a omului tocmai aceasta este...unirea cu Iisus Hristos Dumnezeu,care a biruit moartea pentru noi.

Ce veti face cu copiii vostri,le veti oferi viata vesnica ?

"Întru aceasta s-a arătat dragostea lui Dumnezeu către noi, că pe Fiul Său cel Unul Născut L-a trimis Dumnezeu în lume, ca prin El viață să avem.
În aceasta este dragostea, nu fiindcă noi am iubit pe Dumnezeu, ci fiindcă El ne-a iubit pe noi și a trimis pe Fiul Său jertfă de ispășire pentru păcatele noastre. "

...botezindu-i si crescindu-i in credinta in Iisus Hristos Dumnezeu sau le oferiti moartea vesnica,in schimbul unei scurte vieti aici,aparent poate mai buna sau mai rea .

Dar oare nu se mintuiesc si musulmanii ?

Uite ce ne spune Duhul Sfint Dumnezeu:

"Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.
În aceasta să cunoașteți duhul lui Dumnezeu: orice duh care mărturisește că Iisus Hristos (adica Dumnezeu-nota mea) a venit în trup, este de la Dumnezeu.
Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume. "

Daca musulmanul este bun,si iubeste,si ar fi in stare sa isi dea viata pentru tine si copiii vostri,atunci ,daca ii vorbesti despre Iisus Hristos,si viata Lui,si cine este El,imposibil ca musulmanul nostru sa nu inteleaga,caci asa este si Hristos....si cine se aseamana,se aduna...asa e vorba.

La judecata lor,atunci cind si musulmanii se vor duce in fata lui Iisus,constiinta li se va deschide si aceasta ii va judeca sau condamna....ori un lucru bun al credintei lor este acela de a-i impiedica la savirsirea pacatelor( se spune ca Hristos se ascunde si in porunci ) si a le usura constiinta.Ce vor face insa cu gindurile de hula sau necredinta in dumnezeirea lui Iisus ( pentru cei care afla ),sau cu uciderile,desfrinarile,minciunile,goana dupa bani si averi,miniile,certurile...etc...toate acestea se aduna in constiinta lor si nu se pot usura ( sterge ) prin taina Sfintei Spovedanii.

In credinta ortodoxa cred ca numai netrebnicii nu se pot mintui,cei care nu vor,nu stiu sau nu le pasa de viata vesnica,pe cind la musulmani,cred ca si cei mai curati ai lor sint cu semnul intrebarii.

Deci nu cu ei Giulia,ci cu tine avem noi ce avem...caci daca il pierzi pe Iisus Hristos Dumnezeu care a biruit moartea pentru tine ca viata vesnica sa ai...atunci ce iti mai ramine ? (tie,sau copiilor vostri sau chiar lui )

PS.aaaaa,daca te iubeste si renunta din iubire pentru tine la un allah pe care oricum nu-l va vedea in vecii vecilor,nici in cer,nici pe pamint (asa zic ei,deci ca si cum n-ar exista...)....atunci,casa de piatra!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici