View Single Post
  #33  
Vechi 17.10.2016, 10:34:52
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici ar fi vorba de doua aspecte.

-Cel privind religia, si anume care religie este mantuitoarea. Ca si crestin-ortodox, cred ca singura religie mantuitoare este cea ortodoxa, si nimeni nicioadata nu ma va putea determina sa-mi schimb religia


-Aspectul vietii sociale si a relatiilor inter-umane in general.

Caracterul unui om, si comportamentul sau in societatea si in familie, nu are neaparat legatura cu religia sa.

Zic asta, deoarece am intalnit si oameni de alte religii sau chiar care s-au declarat a fi atei (unii dintre ei chiar prieteni din copilarie, pe care i cunosc practic de când s-au nascut), dar care au un comportament ireprosabil in familie si in societate, si un caracter de apreciat.

Poate un bun exemplul in acest sens este situatia demografica si sociala din Husi (si in general din multe orase mici din zona Moldovei). Aici, inainte de anii 1960 (când evreilor li s-a permis sa plece in statul Israel, pe vremea lui Gheorghe Gheorghiu Dej), existau multi evrei, care se ocupau in principal cu comertul si mestesugurile.
Apoi mai exista si o comunitate importanta de catolici.
Cu toate acestea, desi existau , dpdv al religiei, 3 mari grupuri in Husi (de religie ortodoxa, catolica si mozaica), nicioadata nu au existat conflicte inter-religioase.

Prin aceste exemple concrete, vreau sa arat ca un om poate fi un om de apreciat (dpdv al caracterului si comportamentului in societatea si in familie), indiferent ce religie ar aveea sau inclusiv ateu.

In privinta mantuirii acelui om, aici ca si crestin-ortodox spun ca singura religie mantutoarea este cea ortodoxa, insa la final Dumnezeu va decide cine se mantuieste si cine nu.

Dar in viata sociala si in relatiile inter-umane in general, nicioadata nu judec (ca si persoana) un om in functie de ce religie are, si pot aprecia un om care merita apreciat, indiferent ce religie ar aveea sau ateu.
Reply With Quote