View Single Post
  #513  
Vechi 13.07.2017, 22:37:51
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca intelegi ce este un adevar absolut, acesta nu se poate schimba in functie de conditiile exterioare. Multi oameni privesc totul prin prisma relativismului si nu inteleg ce e un adevar absolut. La fel si invatatura crestina, care e revelata, ramane aceeasi in orice epoca.
E interesant cum unii cred ca problemele din Biserica ar stirbi invatatura sau credibilitatea lui Hristos.Din contra, problemele alea confirma realitatea cazuta a acestei lumi care a facut absolut necesara venirea lui Hristos pentru a o ridica.Trecerea de la starea de cadere la cea de sfintenie e un proces care dureaza intreaga viata si asta e valabil de la vladica la opinca...Alde Lancelot si alti troli vin aici sa trolareasca ,mai sparg o samanta ,mai injura arbitrul ca n-a dat 11 metri...E o chestie de stadion.Cauta o cale de refulare a frustrarilor ,dar chestia e ca cea mai la indemana si mai usoara cale de refulare nu rezolva problema .

Sfantul Porfirie spunea ca toti avem tendinta interioara de a ne schimba de a deveni mai buni si incercam, si incercam, dar ...fiind foarte greu ,abandonam aceasta lucrare anevoioasa si plina de spini si nerabdand usturimea scaderii stimei de sine cautam repede prin'prejur pe cineva ca sa-l schimbam ,sa-l facem cum am incercat noi sa devenim si n-am reusit.Desigur incercare sortita esecului ...dar macar ne pacalim ca am incercat sa ...schimbam pe altul,ca pe noi nu putem.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote