View Single Post
  #22  
Vechi 30.06.2020, 06:27:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bihoreanul.pacatos Vezi mesajul
...
Revenind la subiect vreau să îl întreb pe domnul Demetrius, deci până la urmă asceza yoghină este sau nu de la Dumnezeu, precum si smerirea și harul și puterile pe care un om le dobândește practicând yoga ?
Preoții spun că nu, deoarece atât cei care fac yoga, magie albă, bioenergie sau alte cele, deși ar fi bine intenționați, zic preoții că ei slujesc inconștient diavolului și primesc energii de la acesta deoarece în spatele acelor practici e diavolul iar el îi păcălește și îi induc într-o înșelare pe cei care practică astea ca să creadă că de fapt ei i-ar sluji lui Dumnezeu !
Deci cum este până la urmă ? Sunt puțin confuz și chiar am început să cred că acestea sunt de la diavol, pe lângă magie despre care m-am convins, dar și celelalte cum ar fi yoga sau bioenergia sau alte capacități paranormale sau parapsihologice pe care le mai au oamenii. Și ca și exemple de acești oameni care au astfel de haruri sunt destule, mai ales prin mass-media...
Apreciez foarte mult mesajele consistente si detaliate(ca si diacriticele romanesti) din care am selectat insa doar un fragment destul de sugestiv(dpmdv).

Parerea mea este ca oricine practica cursiv si cu precadere asceza, smerenia si ajutorarea aproapelui dobandeste har si putere duhovniceasca indiferent ca este ortodox, catolic, yogin sau reformat.
De ce primeste aceste puteri? Fiindca trupul si duhul sunt in competitie unul cu altul pentru suprematie, pentru a-l subordona pe celalalt; mai exact trupul doreste sa supuna pe duh(suflet) in folosul trupesc(lumesc)cu orice pret, pe cand duhul doreste sa castige trupul de partea sufletului si sa-l salveze de la pieire supunandu-se apoi amandoi Voii lui Dumnezeu si sa se mantuiasca.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

De unde vine aceasta impotrivire? Vine de la unirea sufletului cu trupul, de la misiunea sufletului de a se mantui in trup(de a invia) care este in contradictie cu inertia materiei(din trup), care din plecare(de la bun inceput) are marele avantaj ca orbeste sufletul cu organele de simt trupesti(vaz, auz, gust, miros, simt tactil), astfel ca sufletul este orbit atat de nevoile trupesti, cat si de dorintele trupesti, fara sa realizeze diferenta dintre ele.

Cat timp sufletul nu dobandeste suficienta putere sa stapaneasca prin lucrarea mintii (prin intelepciune) dorintele trupului de a dobandi bunurile lumesti(avutie, bunastare, pozitie sociala, adulatie, lux, favoruri, placeri...) pana atunci sufletul isi aduna osanda, iar dupa ce reuseste incepe sa dobandeasca fericirea, care va deveni tot mai putenica in conditii din ce in ce mai vitrege.

Desigur ca am facut o descriere de ansamblu a situatiei omului in lume, iar asta poate fi mai usor inteleasa daca se largeste putin conceptia privind transmigratia sufletului(reintrupare). Prin aceasta conceptie s-ar putea intelege mai usor si faptul ca o persoana poate avea intr-o viata niste calitati duhovnicesti deosebite dobandite ca urmare a unor/unei vieti anterioare prin care s-a evidentiat benefic in fata lui Dumnezeu.
Parerea mea este ca aceste calitati vin toate de la Dumnezeu, insa noi le folosim ca si cutitul(vorba oradeanului?), spre folosul duhovnicesc pentru care ni s-au dat, sau in sens lumesc(de deshertaciune), depinde de conceptia actuala, din viata aceasta.
Mai trebuie sa adaug ca aproape toate dorintele omului sunt trupesti si lumesti, adica nu sunt de la Dumnezeu.

Diferenta dintre Dumnezeu si diavol vine totdeauna(nu numai in acest caz) de la scopul pentru care se foloseste harul.
Vrajitoarea din Polonia spune ca de la Dumnezeu are harul, insa ea il foloseste pentru a dobandi bunuri lumesti, la initiativa ta, care si tu voiai tot bunuri lumesti, ajungand la a te constrange(amenintare si santaj) sa platesti tot mai mult.
E drept ca si Dumnezeu il constrange pe pacatos sa se mantuiasca(vezi pilda fiului risipitor), insa nu numai ca nu-l pune la plata, ci face El mare ospat, pe cheltuiala Lui.

27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți.(Lc10,27)

Un mare vindecator roman, inginer Valeriu Popa, nu primea niciun fel de plata de la foarte multi bolnavi pe care-i "pastorea" si-i salva din stadii avansate de boala, iar alti bioenergeticieni(cum ar fi si oradeanul acela) primesc cam cat apreciaza beneficiarul ca are in buzunar pentru beneficiul dobandit; pe cine crezi tu ca slujeste oradeanul?

35. Toate vi le-am arătat, căci ostenindu-vă astfel, trebuie să ajutați pe cei slabi și să vă aduceți aminte de cuvintele Domnului Iisus, căci El a zis: Mai fericit este a da decât a lua.(Fapte20,35)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.06.2020 at 06:39:39.
Reply With Quote