View Single Post
  #17  
Vechi 16.10.2010, 21:13:03
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Desigur, si dansul de bucurie al lui David inaintea Domnului a parut ciudat si total lipsit de "sfintenie" ... Ditamai regele, aproape gol, intra in cetate sarind ca apucatul inaintea chivotului Domnului ...

Eu cred ca vrem prea mult sa fim religiosi si prea putin sa fim traitori ... Cu un Dumnezeu care este un foc mistuitor (Evrei 12:29) , care a dat totul, inclusiv pe Fiul Sau, din iubire pentru niste pacatosi nevolnici ca noi, ar trebui sa fim mai putin teoreticieni si mult mai traitori ... Ne complacem in apa zeama calie a ce se cuvine si ce nu, si nu suntem nici fierbinti, nici reci ...

Exista vreun om caruia sa-i placa sa fie iubit asa, printre altele, dupa cuviinta ... dupa bani, serviciu, copii, vecini si vreo 2 prieteni? Desigur ca nu! Vrem sa fim iubiti total, complet, fierbinte, sincer, neprefacut ...

Doar lui Dumnezeu, care este cel care merita mai mult decat oricine, iubirea noastra fierbinte si devotamentul nostru total, ii dam ce ne mai ramane dupa ce am decis ce anume se cuvine si ce nu ...

Si da, Rose, ai dreptate ... cei care pierdem suntem noi. Dumnezeu oricum ne vede inima si ea este singura care conteaza in ochii Lui ... Si daca inima mea este atat de plina de iubire pentru El incat imi vine sa strig, sa dansez, sa ma arunc la pamant, sa plang, sa rad ... eu sunt cea care pierde daca ma infranez de la toate aceste lucruri ... Este ca si cum mi-as inchide inima la bucuria de a ma sti ca sunt copilul unui atat de minunat Dumnezeu ...


De ce nu o chemi si pe Rose in adunarea ta, sa-si manifeste si ea "bucuria"...
Iertati-ma si Dumnezeu sa va lumineze
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote