View Single Post
  #23  
Vechi 20.05.2012, 23:52:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cătălin, dă-i tare nu te lăsa , mai cu viață, umflă bine textele cu frustrări și invidie, că sigur o să aduni numeroși susținători printre cei care îți seamănă .
Acum îmi dau seama că tu măsori mândria și smerenia oamenilor după ce tratație primești: dacă te laudă și te încurajează să te adâncești și mai tare în prostie, e smerit și 100% ortodox, dacă cumva te simți înghesuit în colțul măgarului de cineva care-ți arată locul pe care ar trebui să stai și te rănești la orgoliu din cauza asta, ai de-a face, cum altfel, cu un bolnav de mândrie și adept al ecumenismului.
Te asigur că nici nu te băgam în seamă, dacă fariseismul pe care-l fluturi tu pe-aici n-ar fi nociv pentru Biserică și nu i-ar îndepărta pe alții de perspectiva convertirii.
Mihai, stiu, tu ai inceput un razboi, din pacate nu iti dai seama ca nu cu mine, ci cu adevarul care nu se potriveste cu conceptiile tale. Si cum, probabil din mandrie, nu poti renunta la conceptiile tale orice s-ar intampla, mai bine te lupti cu adevarul si mai ales cu cel care il spune, indiferent ca sunt eu sau altii. La fel se intampla cu oricine care nu e in adevar, atunci cand il afla ori si-l insuseste si isi schimba conceptiile gresite, ori (de cele mai multe ori) alege sa lupte impotriva lui si impotriva oricui il spune.
Din pacate sub eruditie tu alegi sa adaugi si sudalme, invelite bineinteles tot in eruditie. Si folosesti aceleasi clisee folosite si de MariS si in general de ecumenisti (care de fapt au interpretarea exact inversa, gen fariseu, pietism). Tu ai atacat de fiecare data, eu doar am raspuns mesajelor tale. Nu tu mi-ai spus si mie (si vad ca si Deliei acelasi lucru) ca trebuie ca lauda sa fie ca ocara, dar atunci cand ti se atrage putin atentia sari ca ars. Mie mi-a sarit din ochi de la inceput motto-ul tau, cu ignoranta si prostia, mi se pare o dovada ca ii consideri asa pe unii. Nu spun ca nu am si eu mandrie, dar niciodata pana acum nu am avut vreun conflict cu cineva care avea dreapta credinta. Intotdeauna le-am avut cu cei ce nu o aveau si erau deranjati de ceea ce scriam si nu se potrivea cu ce credeau ei gresit. La fel s-a intamplat si in cazul tau, nimic nu ti-am zis, tu ai inceput cu atacurile doar din cauza a ceea ce scriam si tu credeai ca e gresit. Acum stii ca e adevarat, dar tot nu poti accepta adevarul.
Am mai intrebat, unde e invatatura ce o sustii, daca spui ca a mea e gresita? Eu am incercat sa dau intotdeauna citate, sa nu spun prea multe de la mine, dar invatatura ta de unde e? Eu ti-am spus ca poate Yannaras nu invata ce trebuie, tu vad ca te bazezi mai mult pe el. Ai mai dat un citat care de fapt spunea altceva si cam atat. Cu cine te lupti de fapt, cu sfintii?
Nu e nevoie sa iei nimic din ce am spus eu, doar citatele date. Sper ca bunul Dumnezeu sa te ajute sa vezi adevarul si sa renunti la lupta. Uite, din fericire vad ca unii au inceput sa gaseasca adevarul, desi aveau conceptii gresite, asta pe mine ma bucura.
Reply With Quote