View Single Post
  #80  
Vechi 01.02.2016, 22:00:59
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Doar niste pagani s-au opus zidului!!!

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Stai sa vezi daca incerci sa scapi de o patima si sa te lupti cu ea cat timp iti
ia ...Ia sa vezi tu matalutza cand incepi sa lupti cu propria ta persoana impotriva propriilor
tale patimi care au devenit o doua natura.Ia sa vezi tu
acolo adevarat razboi...
Da, dar,tu nu te lupti de loc cu mandria!Macar ar trebui sa-i pui inceput.Eu ma lupt cu
gandurile si trupul cum pot, da tu nu ai pus inceput la patima ta.Nici macar nu ai ridicat
"sabia"!!!
Esti bun la dat sfaturi.Ai umplut pe aici.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ai frate compari psalmistul David cu astia ? =))
Psalmistul David inainte era regele David si era om care a cazut,a omorat om.Si am uitat sa il pun la socoteala pe "seful lor" imparatul Solomon.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
dar apoi cu programele alea ale tale =))
In lumea reala era ceva firesc ca cineva mergand la lupta sa aiba scut,cetatea sa aiba ziduri,la casa sa ai poarta,la casa gard. Niciunde nu stiu sa scrie in Biblie ca Dumnezeu sa fii spus nu va face-ti ziduri sa va aparati.Era ceva firesc facea parte din lupta.
Dumnezeu spunea fiilor lui Israel, "Nu va bazati pe nu stiu ce imparat, ci puneti-va nadejdea in
mine."Dar repet nu stiu sa fii spus undeva:Nu va faceti zidurri! Era ceva firesc ca sa iti inchizi
casa,sa iti inconjori cetatea cu zid.
Esti fariseu si ti s-a mai spus lucrul asta!Vezi, cand
mai multi iti spun, vezi ca esti beat!Te duci si te culci.

Cativa oameni au spus lui Neemia ca fac rau ca zidesc zidul Ierusalimului,Sanbalat Horonitul si
Tobia amonitul.Le parea rau fariseule,le parea rau!Ca si tine tot asa luau in deradere
fariseule.Pe de o parte spui ce rost are sa pui programe ca se poate trece de ele,pe de alta parte spui ca tineri si oamenii sunt patimasi si cad.

Neemia2.10. Dar când au auzit de aceasta Sanbalat Horonitul și Tobie, robul amonit, le-a părut foarte rău că a. venit un om să se îngrijească de binele fiilor lui Israel.

Neemia 4
1. "Când a auzit Sanbalat, că noi refacem zidurile Ierusalimului,s-a mâniat și s-a
tulburat tare și a batjocorit pe Iudei;

2. Și de față cu frații săi și de față cu ostașii samarineni a zis: "Ce fac acești Iudei
neputincioși? Se poate oare să li se îngăduie aceasta?
Se poate oare să aducă jertfe? Se poate oare să li se îngăduie aceasta? Se poate oare să dezgroape pietrele din movilele de moloz și încă arse?"
3. Iar Tobie Amonitul de lângă el a zis: "Lasă-i să zidească, fiindcă are să vină o
vulpe și are să le strice zidul lor cel de piatră!"


Am vazut de-a lungul timpului "avione cu reactie "(au spart niste natarai contul de Facebook al unor prieteni cu ani in urma) si tu imi arati alte avioane cu ultrasurf,etc ,si pe de alta parte eu ma chinui sa pun la punct un zid asa cum e,cum a fost al israelienilor, pe care te bagi in treaba neintrebat ,si imi arati fraiere cum sa trecem de el, dar K9 nu te lasa sa il descarci sau sa-l accesezi (ultrasurf).Tot asa lui Tobie Amonitul i se parea "ridicol si fara rost" acel zid.

Tot asa, unii stiu sa fuga de ispite!!!Asta e cea mai buna cale care o stiu.Rugaciunea face parte de asemenea din lupta obligatorie.

Continuarea:4. Auzi, Dumnezeul nostru, în ce dispreț suntem noi și întoarce ocara lor asupra copiilor lor și dă-i disprețului în țara robiei.
5. Și nelegiuirile lor să nu le acoperi, nici păcatul lor să nu se șteargă înaintea feței
Tale, pentru că au amărât pe cei ce zideau!
6. Și noi totuși am lucrat înainte la zid și l-am încheiat peste tot până la jumătate; și
poporului nu-i lipsea râvnă de a lucra.
7. Dar Sanbalat, Tobie, Arabii, Amoniții și cei din Așdod, auzind că se înalță zidurile
Ierusalimului, că spărturile lui au început să se astupe, s-au mâniat foarte tare;
8. Și s-au sfătuit împreună să vină cu război și să dărâme Ierusalimul.
9. Atunci noi ne-am rugat Dumnezeului nostru și am pus strajă, ca să ne păzească de ei ziua și noaptea.
Cine a zis ca nu ma rog ,dar tot asa ca si tine ,NU SUFICIENT!!!

Arate-ne prima caramida in lupta ta cu mandria.
Eu iti arat una pe care o duc cu K9.Cadere cu youtube===>corectura===> youtube out .
Da e cam aiurea, trebuie sa ma duc pe un alt calculator, ca sa vad ceva pe youtube.Mai am alternative dar asta e.
Arata-ne si tu o caramida din lupta cu mandria.Dar cum ti-am spus nu ai pus inceput inca .Dar mai e timp un douazeci treizeci de ani.usurel usurel.Catinel catinel!!!
Domnul sa-ti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote