Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #663  
Vechi 06.09.2017, 00:26:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Dacă nu mă înșeală memoria, și Arsenie Boca l-a pictat pe Sf. Francisc de Assisi în biserica de la Drăgănești. Dar, repet, posibil să-mi amintesc greșit.
La noi erezia merge din mamă în fiică, mama s-a rugat Sf. Anton de Padova (cu post și rugăciunile aferente) și a ajutat-o. Nu o dată a ținut postul.
Așa că eu nu mă hazardez să spun că n-au fost sfinți în fața lui Dumnezeu. Când am ajuns în Italia, m-am închinat la mormânt, așa ortodoxă cum sunt.
Si eu m-am rugat la Anton de Padova, atunci cand nu stiam prea multe despre ortodoxie si credeam ca si catolicii sunt la fel ca ortodocsii (o scurta perioada, dupa ce am devenit credincios). Am dat de doua ori citatul din parintele Cleopa, noi marturisim in Crez o singura Biserica, Biserica Ortodoxa. Celelalte culte nu sunt biserici, nu au nici Sfinte Taine. Deci acei sfinti catolici nici macar nu erau botezati. Am scris, pe scurt, ceva despre subiectul asta, cu ceva timp in urma, pe forumul catolic. In ultima parte am scris si despre minunile facute de sfintii catolici: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...locatia#p57096
Reply With Quote