Subiect: Remember
View Single Post
  #696  
Vechi 17.12.2017, 17:36:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

La Timișoara este, duminică, zi de doliu în memoria celor care au murit în timpul Revoluției din Decembrie 1989, iar în Cimitirul Eroilor a avut loc o slujbă de pomenire și rudele celor morți au participat la un parastas, transmite corespondentul MEDIAFAX.
La nivelul orașului Timișoara este zi de doliu, duminică, 17 decembrie, zi în care acum 28 de ani erau împușcați primii oameni pe străzile orașului. Astfel, instituțiile au arborat drapelul României în bernă.
De asemenea, duminică, în Cimitirul Eroilor din Timișoara, locul în care sunt înmormântați cei care au murit în urmă cu 28 de ani, rude și prieteni ai acestora au participat la o slujbă de pomenire.
Îndurerate, familiile celor care au pierit în Decembrie 1989 s-au așezat în spatele unei mese pe care au fost așezate fructe, colivă, vin sau dulciuri, pe care le-au oferit de pomană, la finalul slujbei.
“Fiul meu a decedat în 17 decembrie 1989. A fost împușcat pe stradă, la catedrală. Era un copil, avea doar 15 ani. Eu eram la serviciu și probabil că a plecat de acasă să vadă ce se întâmplă. L-am găsit la spital abia vinerea, când l-am luat din morgă. Sub nicio formă nu a meritat acel sacrificiu, noi suntem distruși și acum, îi simțim lipsa, ceea ce nu merită. Viața nu e mai bună ca să zic da, a meritat sacrificiul ca eu să duc o viață extraordinară. Nu este așa, noi suntem tot mai rău”, a povestit Aurica Vărcuș, mama lui Claudiu-Ioan, care a murit în Revoluția din Decembrie 1989.
La finalul slujbei de pomenire, revoluționari, precum și reprezentanți ai autorităților locale și județene au depus coroane de flori la monumentul ce veghează mormintele eroilor de la Timișoara. În fața monumentului au fost așezate și aproximativ o sută de candele personalizate cu chipurile martirilor Revoluției.
La Timișoara au murit, în timpul evenimentelor din Decembrie 1989, aproximativ o sută de persoane.
Potrivit reprezentanților Asociației “Memorialul Revoluției”, au fost 73 de morți și 296 de răniți în perioada 16 - 22 decembrie 1989, iar după 22 decembrie, 20 de morți și 77 răniți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote