View Single Post
  #104  
Vechi 29.04.2013, 13:59:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
In Romania politicile cretine ale spitalelor distrug sanatatea nou-nascutilor si mamelor. Femei sanatoase, care au avut nasteri usoare si care ar putea sa se dea jos de pe masa de nasteri cu pruncul in brate, sa-l alapteze din primul moment, abia de li se flutura copilul prin fata fara sa-l poata atinge si sunt plimbate in carucior. Trebuie sa platesti bani grei in sistem privat ca sa ai dreptul de a petrece primele ore dupa nastere alaturi de copilul tau si sa-l pui la san inca din primele minute. In spitalele de stat nici o sansa. Nu am intalnit nici o asistenta capabila sa te invete tot ce trebuie sa stii despre alaptare.

In salile de travaliu si in saloanele de spital sunt televizoare care nu fac decat sa streseze mamele care nu sunt interesate "Inima de tigan", "Pariu cu viata" si "Nora pentru mama". Ar trebui sa ruleze nonstop filmulete instructive despre travaliu si nastere sau despre cum sa alaptezi, cum sa ingrijesti copilul etc.
Cand am nascut la Municipal, in a doua zi dupa nastere au pus o caseta cu un documentar despre alaptare, bine facut, folositor... doar ca nu aveai liniste sa urmaresti filmul, personalul medical si auxiliar isi vedea de treaba, intra, iesea, te consulata... Daca ari fi fost rulat de mai multe ori pe zi, aveam sansa sa il vad pe tot.

Sunt tot mai multe femei care vor sa nasca natural (nasterea "pe jos" nu e sinonim cu nasterea naturala), sunt tot mai multe care vin hotarate sa alapteze... dar sistemul este impotriva lor. Revistele, emisiunile tv si mai ales internetul au creat un curent favorabil nasterii naturale si mai ales alaptarii. Din pacate personalul medical nu a fost atins de curentul acesta... isi vede de interese
Subscriu acestui mesaj. Am trait pe pielea mea tot ce ai scris.
Reply With Quote