View Single Post
  #106  
Vechi 30.04.2013, 08:16:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Mie mi se pare destul de normal si firesc. Mi se pare f.urat ca mama sa fie trimisa la toaleta sau spatii izolate sa isi alapteze pruncul, de parca ar face ceva indecent sau imoral. Este de preferat ca mamele sa faca asa ptr. cine? Pentru ele si bebeii lor sau ptr. publicul ultra-sensibil si plin de prejudecati?
Uite ca fetele cu sanii pe afara nu mai scandalizeaza pe nimeni. Oricum nu se vede mare lucru,caci copilul este in fata. Unele mamici mai acopera capul bebelusului cu o esarfa, insa nu toti copii accepta plus ca cui ii place sa manance cu capul acoperit?
Alte mamici poarta copilul intr-un suport, in fata, si nici nu se vede ca bebe papa.
NURSING IN THE MALL!(min 7)


Un parinte din Rusia, prin anii 1800 si ceva spre 1900, a spus unei mame ca este perfect normal sa alapteze in Biserica, caci copilul are nevoie de hrana. Pai, daca atunci era ceva normal, si lumea era mult mai pudica, de ce sa fie aiurea in prezent? Am impresia ca tot ce este normal si firesc este vazut ca si ceva urat, iar ce este anormal este vazut ca virtute! Tare ciudat. In unele tari primesti amenda daca agreseszi o femeia care alapteaza in public.

Problema este la noi, nu la alaptatul in sine. Cand zic noi, ma refer la societatea in sine care este plina de fantasme si nu mai face deosebirea intre erotic si normal. Sunt mai multe bloguri si site-uri care vorbesc despre asta. In romana sunt mai putine, dar e bine ca sunt. Nu cred ca bagatul capului in nisip este solutia la aceasta problema.
(mai demult am vizionat un filmulet despre alaptat pe youtube si trebuia sa ai cel putin 18 ani ptr. a putea sa il vezi! dar videourile despre sex si perversiuni nu cu bulinuta.)
Breastfeeding - Extraordinary Breastfeeding - Channel 4 Documentary

(stiati ca se recomanda ca alaptarea sa fie intre 2 ani jumate si 7.5 ani? pe WHO parca au spus asta. f.tare. si duhovnicii recomanda alaptarea cat mai mult)

Felul in care este tratata femeia la nastere si dupa nastere arata felul in care societatea trateaza femeia in general. Imaginea nu este prea palcuta, din pacate.Si nu se intampla numai in Romania, ci peste tot.

Nu prea cred! Intreaba-le pe femeile din familia ta,ele asa alaptau prin locuri publice punandu-si toalele in cap?
Am o vaga banuiala ca nu :)
Femeile din trecut erau foarte pudice,n-as crede ca se dezveleau asa prin piete si la drumul mare.


Poate pentru noi,femeile,vazutul unui san nu sminteste dar nu putem spune acelasi lucru despre barbati.
Eu eram intr-un restaurant,in vacanta cu niste rude si mi-a fost rusine pt barbatii care erau acolo cu noi.

Iar alaptatul trebuie facut in special in intimitate,pt a se bucura de relatia lui cu mama care il hraneste,il ocroteste.Daca este necesar sa fie totusi alaptat in public nu este nici un deranj daca o faci pe sub pulover sau un batic ca sa nu scoti tot sanul afara sa faca lumea apoplexie. Dar acum noi toti suntem foarte obraznici,scandalizam alti semeni cu purtarile noastre si tot noi le spunem ca" e problema lor"!

Este clar ca te si poti acoperi daca vrei,sau nu vrei si atunci scandalizezi lumea si stai asa.

Daca tot vorbim de rolul maternal al sanilor atunci de ce femeile mai isi acopera pieptul cu haine in restul timpului?daca sanul este considerat DOAR material de hrana pt copil?
Sanul a fost dintotdeauna un simbol erotic,nu a devenit doar in ultimele decenii dintr-odata.
Iar femeile se acopera din cele mai vechi timpuri tocmai pt a-si salva pudoarea,stima de sine,a nu-si lasa intimitatea pradata de ochii maselor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 30.04.2013 at 10:05:10.
Reply With Quote