View Single Post
  #21  
Vechi 05.04.2022, 22:31:59
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastian_Stefan Vezi mesajul
La aceasta intrebare eu am gasit 3 variante de raspuns:

a. Nimic
b. Te duci in Rai, Purgatoriu sau Iad (in functie de pacatele dvs)
c. Te reincarnezi si revi aici sau pleci intr-o alta civilizatie (tot in functie de pacate)

Daca e varianta c cred ca cest pamant este iadul la cat de rai sunt oamenii de pe el.
Biserica ne spune ca nu exista "nimic", ca nu exista reincarnare sau sa pleci in alta civilizatie, nu exista Purgatoriul (aici facem o metafora spunand ca acum in existenta noastra aici pe planeta suntem deja in Purgatoriu) si nici ca Iadul este pe Pamant (la cat de frumoasa arata planeta noastra unicata in partea noastra a galaxiei unde exista atata viata, oxigen pe Pamant, fauna, frumusetea naturii, nu poti sa spui ca e Iadul pe Pamant). Mai este si pictura lui Arsenie Boca unde arata ca "dracii" pun mana pe capul oamenilor si oamenii spun ca Raiul si Iadul este aici pe Pamant (asa sunt manipulati de |..|) ceea ce e gresit. Sunt 2 lucruri diferite Rai si Iad dar in lumea nevazuta.

A, daca ar erupe vulcanul Yellowstone, cad nucleare, sau Soarele nostru isi consuma "combustibilul" si se transforma in gigant rosu, incet incet planeta noastra poate deveni doar un Iad material in lumea vazuta si atat, dar nu sufletesc.

Exista Rai si Imparatia Cerurilor exact cum a explicat Iorest din citate. Nu le am cu stiinta exacta, decat doar teoretica pe hartie. As putea spune ca Imparatia Cerurilor ar fi o dimensiune in afara planetei noastre, de exemplu daca ochiul nostru vede spatiu: stele, galaxii, etc...contrar in cealalta dimensiune ar fi doar Imparatia Cerurilor si aceasta Imparatie care este direct conectata cu interiorul nostru sufletesc. Noi ne construim si propria Imparatie a Cerurilor (in functie de fapte bune, sau rele), exact cum spun unii Sfinti Parinti, Imparatia Domnului este in noi.

Universul (cel vazut dar si cel nevazut) e ceva super complex creat de Dumnezeu pe care mintile noastre nu le-ar putea intelege vreodata pentru ca suntem prea primitivi. Numai ca noi avem imaginatie si ne-am putea imagina lucruri facute de Dumnezeu, facand astfel stiinta pe hartie (datul cu presupusul, teorie nedovedita si atat). Daca vrei argumente stiintifice, pai noi ne-ar trebuie inca 10000 de ani de avans tehnologic ca sa descoperim cu ochiul nostru trupesc ce e dincolo de Univers si dimensiunile nevazute etc.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote