View Single Post
  #25  
Vechi 06.04.2022, 08:29:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu cred, Iorest, ca se poate "impune" lui Dumnezeu conditia ca numarul oamenilor sa echivaleze cu limita dorita de catre noua ordine mondiala dupa dezvoltarea IA (inteligenta artificiala). S-ar prea putea ca valoarea totala a virtutilor sa fie fixa, astfel ca impartirea ei la tot mai multi oameni sa fie minora/capita.
Dacă există un nr fix de suflete care se tot reîncarnează, și acele suflete nu pot trăi în două corpuri în același timp, iar unele ating maximalul, deci se retrag din ciclurile astea rezultă că nr populației ar fi trebuit să rămână relativ constant minus cei care au atins maximalul.
Din contră nr populației pe glob a explodat în ultima sută de ani, deci apar suflete noi.

În condițiile în care ecosistemele se distrug deci pică și teoria că unii se reîncarnează în vietăți, sunt tot mai puține habitate naturale pe glob.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ordinea reincarnarii este stabilita la "judecata particulara" corelata cu pozitia astrala cea mai apropiata care sa-l ajute pe "osandit" sa-si implineasca destinul. Ce sens ar avea judecata particulara daca dupa ea se asteapta judecata de obste?
"Judecata particulara" se petrece imediat dupa moartea trupului si am folosit ghilimele fiindca nu este altceva decat evidentierea instant a aurei sufletesti si karma care trebuie parcursa pentru redresare, adica este un fel de "judecata automata" decretata de aura mai mult (sau mai putin) curata a sufletului si ce urmeaza a fi facut pentru corectare intr-o noua viata, iar aceasta noua viata ar urma sa inceapa atunci cand pozitia cosmica astrala se va configura in favoarea indeplinirii destinului corector, astfel ca la momentul nasterii puterile astrale sa "stampileze" benefic noul nascut. Succesiunea reincarnarilor nu e cronologica in istorie, ci "random", insa candidatul la reintrupare va beneficia neaparat de o conjunctura care sa-i permita punerea la lucru a calitatilor sale sufletesti acumulate in vietile trecute si de care are nevoie pentru a trece cu bine incercarile.
N-am găsit nicăieri în Biblie treaba asta cu aură, karma,poziție astrală,ce rost mai are judecata de obște , unii au stat în Iad cam multicel până la venirea Domnului deci se va relua și în situația lor considerându-se anii care au stat și situațiile istorice care au presat sufletul omenesc.
Poate într-o perioadă istorică era mai greu decât în alta să trăiești creștinește din cauza situațiilor exterioare, a lipsei educației, lipsa acces la scrieri duhovnicești pentru mase, război, foamete care a făcut ca oamenii să reacționeze într-un fel, se va ține cont de mai multe particularități.

Mai scrie și prin viețile sfinților că sunt sfinți care prin rugăciunea lor au încercat să scoată din Iad oameni deci între judecata particulară și cea de obște poate unii mai ies din Iad, scrie în Apocalipsă că i s-au dat lui Hristos cheile iadului.
Plus că Iadul s-a mai deschis odată când a înviat Iisus deci s-ar mai putea elibera unele suflete de acolo.

Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul
cap.1
17. Și când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Și El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă,
18. Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote