View Single Post
  #10  
Vechi 23.04.2022, 12:40:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu de ex i-aș recomanda să-și ia 2 gantere de la decatlon și cu ele își poate lucra toate grupele musculare, dar tot așa treptat, ușor.
E nasol că te plictisești de antrenamente în spațiu închis și acasă, de aceea la sală se antrenează mulți că sunt un grup și își iau forță unii de la alții.
În aer liber iarăși e altceva, din păcate iarna și când plouă abundent sau e vânt nasol îți stagnează progresul riști să te reîntorci la îngrășat galopant.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ideea cu exemplele acelea era să spun că noi suntem datori să încercăm să facem ceva orice ca și oameni și unde nu se mai poate omenește sa cerem ajutor de sus.
Eu știu ce zici dar societatea în care trăim e mult mai rea, chiar și față de anii 2000-2004 să iau un exemplu, am văzut multă bășcălie făcută față de oameni grași și în general de orice defect ar avea cineva.

Plus că el nu are un frate să-l motiveze, dacă e singur la părinți e greu să-și facă un grup lumea te cam dă la o parte, e un fel de lasă-mă să te las în ziua de azi.


Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
El daca sta in casa și se plânge non stop că viața e grea, este neproductiv pe toate planurile.
Eu din ce am înțeles a încercat să meargă pe la preoți, dar unii s-au săturat, e un nr limitat de preoți și unii se plictisesc când aud aceleași chestii la spovedanie, mai ales dacă te plângi, deci a ajuns aproape de a epuiza relația duhovnic-enoriaș, mai ales că nu are ceva care să-i dea preotului și să-l facă interesant, bani, sau status social sau diferite pile de care ar avea nevoie preotul, mulți duhovnici caută la fața omului și-i cam dau la o parte pe cei pe care-i consideră neproductivi.

Să fim serioși pt unii duhovnicia e un mod de a-și face relații, de a avea acces la funcții pt copii și soție prin enoriașii angajatori, de a primi donații, de a avea acces la evenimente mondene, e un fel de folosire a funcției preoțești în interes personal.

Spunea Danion Vasile că i-au spus diferiți preoți să nu meargă în mijlocul Bucureștiului să se spovedească la primul preot cum voia că poate fi vătămător de suflet, și duhovnicul trebuie să-l cauți cu mari eforturi în ziua de azi.

Din păcate sunt cam semnele vremurilor din urmă după cum arată coeziunea socială.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote