View Single Post
  #34  
Vechi 13.06.2022, 00:08:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
He he, cand e chiar ceva important si de suflet e in natura mea sa imi fac griji. Glumesc!
Într-un fel e normal, simți vibrația Tainei Spovedaniei care ar trebui să fie Taina despătimirii sau arta șlefuirii sufletelor, e o școală duhovnicească de fapt.
Dar te vei mai spovedi de sute de ori de-a lungul vieții, deci n-are rost să te consume prea tare.

Eu mă refeream să nu-ți faci griji că deranjezi șamd, eu dacă eram preot sau cu studii teologice m-aș fi bucurat să fi fost „deranjat” cu întrebări despre Spovedanie, sau despre Omiletică, Catehetică, Dogmatică, Canoane , Istorie Bisericească Universală și Românească, în momentul în care nu va mai fi preocupare deloc, se vor închide multe biserici, se vor demola, se vor transforma în muzee, baruri, cafenele.

Oricum Biserica din România(partea văzută) va apune odată cu demografia ei, deci ce va fi peste 20 de ani sau peste alți 32 de ani cât s-au scurs din 90, cred că nu va mai semăna cu nimic din ce e acum, chiar dacă mai rămân 500 de oameni care se roagă la pustie sau într-o grotă și Biserica nu va fi biruită niciodată, pe mine mă interesează partea civică a Bisericii, cea văzută.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote