View Single Post
  #8  
Vechi 15.07.2022, 14:28:45
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
stiu raspusurile ortodoxe (teoretic), dar ce faci cand viata este o lincezeala continua, o truda nesfarsita si nereusita de a face fata provocarilor vietii? Hristos nu exista in suflet ca nu stii, sau uneori ai momente cand nu vrei (din razvratire), sa il aduci in suflet, spovedanie nu merge, duhovnic care sa faca fata situatiei tale sufletesti nu gasesti, sfintii parca sunt surzi si muti (multi o sa spuneti ca eu sunt asa si stiu, insa doar la nivel teoretic, ca practica ma omoara), copii si tot ce se vrea a fi frumos si implinitor trebuie sa iti iasa ochii pentru ele, casnicia nu merge de nicio culoare pana pleaca si ultimul strop de iubire, iar la final te lupti zi de zi cu ganduri necurate de "ce rost are viata?" si sa iti doresti sa se termine mai repede cu ea si mi-e teama sa nu cedez asa cum a facut-o fratele meu mai mic.
la psiholog daca ma duc iese cu scandal ca dau banii aiurea si nu se vad rezultate, iar un duhovnic care sa ma ajute macar putin nu gasesc...unde sa caut ca sa nu dau nici bani cu carul si nici sa nu ajung sa ma prabusesc de tot pana nu va fi prea tarziu?
Am nevoie de ajutor, tip si urlu in familie dupa el si nu gasesc sprijin (sunt doar femeia fara pic de dragoste -aici este un adevar- si fara empatie, buna de nimic si masculinizata), desi mergem in fiecare duminica la biserica si ne spovedim de cel putin 4 ori in an...unde sa caut?
Da,suflet zbuciumat...Este nevoie de mult dialog și multă răbdare pentru a putea atinge toate aspectele acestei stări și am impresia că ele țin în general de niște discuții de intimitate și lucruri tratate atent, calm,cu grijă,din fiecare aspect din sufletul tau și totodată de fiecare situație care a dus la acest impas existențial.

Ar trebui sa găsești o persoana dispusă să de-a atenție sufletului tau și să te ajute să ieși din asta,dar nu prea are nimeni timp,și energia,și puterea de a pătrunde mereu in suflet.

Spovedania, ședințele de terapie au devenit așa opace nu trec sticla sufletului,ajuta poate uneori dar de cele mai multe ori nu prea.

Da,este o luptă unu la unu,tu contra tu....Eul cu ego îl.

Acum ești în situația în care trebuie sa lupți tu singura, să ieși tu cu forțele tale din acest iad personal,și să găsești, să cauți lumina.Iar dacă vei reuși asta,și sunt convins că o vei face vei fi mult mai puternică după aceea.

Sfatul meu este sa nu lași frica și disperarea sa te cuprindă,sa nu ii judeci pe ceilalți că nu te ajuta sau nu te înțeleg.Plus nici măcar tu nu ești de vină,deci așteaptă să treacă această stare,și nu lua decizii pe care sa le regreți mai târziu.

Soluția va veni,și după cum tu cereai și nu primeai....Va veni sub formă de dragoste, înțelegere,pace...

Da de asta ai nevoie,de pace,de dragoste,de înțelegere...

Încearcă întâi să le găsești în tine
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote